Romské umění V moRaVské gaLeRII

Moravská galerie udělala krok ke zrovnoprávnění romského umění v česku

Respekt - - Obsah - Jan h. VItVaR

Ta nešťastná slova se dostala až do parlamentu a poslanci kvůli nim interpelovali tehdejšího ministra kultury Pavla Dostála. Šlo o jedno z tradičních siláckých vyjádření Milana Knížáka, který se z pozice generálního ředitele Národní galerie tentokrát opřel do českých Romů. Prohlásil, že jsou nevzdělavatelní, neschopní s bílou většinou sdílet společný prostor a – což vyznělo vzhledem k jeho pozici opravdu pikantně – že nesplňují „parametry“k tomu, aby jejich díla mohla vystavovat „jeho“vrcholná výtvarná instituce. Letos od skandálu uběhlo patnáct let.

Dostál tehdy Knížáka ve funkci podržel. A ten se posléze rozhodl kritikům zavřít ústa tím, že od nejznámějšího romského výtvarníka Rudolfa Dzurka získal pro galerii dva obrazy a pověsil je do Veletržního paláce. O romském umění se ovšem dál vyjadřoval v duchu, že „je to zajímavý etnografický materiál“, který by měl být prezentován maximálně v Náprstkově muzeu vedle indiánských korálků. Tenhle materiál právě teď naplnil přízemí Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně. Výstava s názvem Vesmír je černý (O kosmos hino kalo) naznačuje, o jaký kus jsme se za těch patnáct let posunuli. Naštěstí o dost velký.

Odkaz k afroturismu

Projekt připravila Ladislava Gažiová (36), výtvarnice, která se přesně rok po Knížákových slovech jako jedna z prvních Romů dostala na uměleckou vysokou školu do intermediálního ateliéru Jiřího Davida na pražské UMPRUM. V roce 2008 získala Cenu kritiků za malbu pořádanou Galerií kritiků pro mladé malíře a dnes patří k etablovaným postavám střední generace. Proslavila se především sprejovými malbami, v nichž kombinuje estetiku street artu a chladného postkonceptualismu s náměty tradičně spjatými se svým etnikem. Teď si umělkyně výjimečně vyzkoušela i roli kurátorky.

Probrala se sbírkami brněnského Muzea romské kultury a složila z nich pozoruhodnou kolekci. Gažiová se programově snažila vyhnout tradičnímu pojetí romského umění coby romantické kapitoly kategorie art brut, čili syrové tvorby autorů zahnaných

Demokratizace aspoň...

... v rámci romské scény.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.