Průzkum bojem

Rok po volbách se Amerika vytrácí ze světa i lidských duší

Respekt - - Obsah - Jiří sobota

Od chvíle, kdy většina světa nevěřícně hleděla na obrazovky všeho druhu a opakovala si, že se Donald Trump skutečně stane americkým prezidentem, uplynul rok. Byl to přelomový okamžik, i když málokdo dokázal hned říct, v čem přesně zlom spočívá. Trump vypadal jako zlověstný vetřelec, který říká věci, jež jsme si do té doby nepřáli slyšet. Nikdo nemohl tušit, nakolik změní Ameriku ke svému obrazu. Změnil.

Kdo vítězí?

O tom, že Spojené státy nejsou v listopadu 2017 tou zemí, jakou byly ještě před rokem, se z geopolitického hlediska píší traktáty. Ať čteme liberální The New York Times, konzervativní The Wall Street Journal nebo pragmatický The Economist, dozvídáme se, jak se Amerika se svým protekcionismem, sebestředností, nechutí k volnému obchodu a ignorováním dosavadních pravidel vytrácí ze světové scény. Místo ní nastupuje Čína, velmoc s globální vizí, odlišnou od té, kterou od druhé světové války reprezentovaly a aktivně prosazovaly právě Spojené státy. Těžko říct, jestli z toho má někdo radost s výjimkou samotných Číňanů, mnozí si ale zvykají a rychle se přizpůsobují.

Amerika mizí i z lidských duší. Jen velmi naivní člověk by v ní do nástupu současného prezidenta viděl dokonalou zemi, její síla však spočívala v optimismu a neutuchajících ambicích prosazovat hodnoty, k nimž demokratický svět směřoval. Pochmurný Trump nahradil snění bojem. Jeho vlastnosti se obvykle popisují v abecedním pořadí jako agresivní, arogantní, domýšlivý, ješitný, marnivý, nadutý, neotesaný, nevypočitatelný, sebestředný… Situace, kdy první muž Ameriky funguje na lidské rovině především jako odstrašující příklad, je jistě novinkou.

Spojené státy působí zvnějšku hlavně jako země, jež ztratila orientaci i schopnost řešit problémy. Jistě, mnohé z nich Trump zdědil a jedná se o dlouho neřešené spletence, jež se nedaří rozplést léta, nebo dokonce generace, trumpovská pasivita přesto bere dech. Spojené státy se například již velmi dlouho potýkají s tak neuvěřitelným množstvím vražd střelnými zbraněmi, že se pohybují o celé řády mimo průměr jiných vyspělých zemí. Barack Obama, když už nedokázal přesvědčit zlobbovaný Kongres odmítající omezit přístup k palným arzenálům, alespoň svým vystupováním dával najevo, že situace je tragická a že by bylo možné ji změnit – kdyby k tomu politici skutečně našli dostatečnou vůli. Trump si vystačí s tvrzením, že masové vraždy mají na svědomí šílenci, a jede dál. Jeho Amerika nevyzařuje nejmenší známky ochoty se problémem vůbec zabývat.

Zbraně nejsou výjimkou. V zemi probíhá epidemie závislosti na opiátech, prezident ale vyhlásí jenom takový stupeň ohrožení, aby nemusel na její řešení uvolňovat z federálního rozpočtu další peníze. Situaci jistě nepomohou systematické snahy zničit existující systém zdravotního pojištění, aniž by k němu existovala jakákoli alternativa. To vše se děje v situaci, kdy prezident má teoreticky k dispozici většinu v obou komorách Kongresu. Principem doby je však střet každého s každým. Kompromis je známkou slabosti. Někdo možná vítězí, není ale úplně jasné, kdo to vlastně je.

Hlubší krize

Být pesimistou je tady poměrně snadné, Amerika nicméně bojuje. Odpor proti trumpovskému úpadku představují především média, soudní instituce a částečně také státní správa. Nezávislé vyšetřování spolupráce Trumpovy kampaně s Ruskem zjevně utahuje smyčku okolo nejbližších prezidentových spolupracovníků a je docela dobře možné, že nakonec povede k pochopení způsobu, jakým Moskva zasahuje do demokratického procesu nejen v Americe, ale také v ostatních demokratických zemích. Nezávislá média navzdory neutuchající záplavě agresivních tweetů z Bílého domu předčila očekávání a odvádějí strhující výkon, kdy svými texty třeba právě o ruském vlivu na Trumpovo okolí dohánějí Bílý dům k hysterickým výbuchům hněvu.

Soudy blokují svévolná rozhodnutí prezidenta, jednou selektivní zákaz vstupu do země pro občany vyjmenovaných zemí, jindy snahu odříznout města nespolupracující na zátazích proti přistěhovalcům od federálního rozpočtu nebo zákaz transgenderovým Američanům sloužit v armádě.

Trump si vystačil s Tvrzením, že jde o šílence.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.