Proměna Saúdské Arábie

Ropná mocnost má všemocného vladaře, který na cestě k reformám balancuje na hraně konfliktu

Respekt - - Obsah - tomáš Lindner

Ambiciózní politické mládí se dere k moci. Kanadský fešák Justin Trudeau a zvláště Emmanuel Macron ve Francii a Sebastian Kurz v Rakousku se pustili do přestavby svých zkostnatělých států. Avšak nejzásadnější dopad na svou zemi, okolní region a možná i celý svět bude mít jeden mladý muž v zemi, která je proslulá vládou královských kmetů. Dvaatřicetiletý Mohamed bin Salmán se letos stal korunním princem Saúdské Arábie. Pustil se do zcela nevídané proměny nejmocnější arabské země, která je největším exportérem ropy i správcem nejsvětějších míst islámu.

Jeho odhodlání se ukázalo předminulý víkend, kdy bylo v protikorupčním zátahu zatčeno jedenáct princů a desítky bývalých ministrů. Byl zmrazen jejich majetek v hodnotě stovek miliard dolarů a jsou drženi v opulentním hotelu Ritz-Carlton v Rijádu. Mezi nimi je jeden z nejbohatších mužů světa, finanční investor a bývalý významný akcionář Applu či Twitteru Valíd bin Talál a princ Mutab bin Abdalláh, oblíbený syn bývalého krále a doposud šéf Národní gardy.

Princ Mohamed bin Salmán po tomto otřesu drží v rukou veškerou moc. Před dvěma lety převzal rezort obrany, řídí ekonomickou politiku, letos v létě ovládl vnitro a nyní i nově zřízený protikorupční úřad a Národní gardu. Může tedy bez odporu a obav z palácového převratu řídit reformu ropné monarchie. Rozhodl se jít do plného rizika a sázky jsou vysoké. Buď se zde rodí jeden z nejvýznamnějších muslimských vladařů novodobé historie, anebo vše skončí kolapsem, v nejhorším případě válkou.

Správný směr, špatná adresa

Vlna zatýkání zcela mění zavedené pořádky v monarchii. Vláda dosud odrážela konsenzus v královské rodině a moc byla rozdělená mezi její hlavní větve. Důsledkem bylo pomalé tempo změn a z toho vyplývající narůstající nespokojenost mladé generace. Dvě třetiny Saúdských Arabů jsou mladší třiceti let.

„Korunní princ se stal mluvčím mladých, dal jim naději, že je možné konzervativní zemi změnit.Tímto zátahem svým příznivcům ukázal, že se nezastaví před nikým, ani před zkorumpovanými členy vlastní rodiny,“říká Sebastian Sons, autor knihy Auf Sand gebaut. Saudi-Arabien – Ein problematischer Verbündeter (Postaveno na písku. Saúdská Arábie – problematický spojenec). „Má podobnou strategii jako současní populisté jinde na světě: bojuje proti establishmentu, ačkoli z něho vyrostl a je jeho součástí,“dodává berlínský politolog a arabista.

Korunní princ slibuje omezit byrokracii a mocenské kliky, které mladým lidem brání ve společenském vzestupu, a vymýtit vysokou nezaměstnanost. Chce reformovat hospodářství a pilířem tohoto úsilí je Vize 2030: lákání zahraničních investorů, podpora nejmodernějších technologií a ukončení závislosti na ropě. Reformy hodlá financovat například prodejem části státní ropné společnosti Aramco na burze. Koncem října pak představil vizi vybudování nového velkoměsta Neom, které má být plné robotů a budou tam platit jiné zákony než ve zbytku ultrakonzervativní země – ženy budou například moci v sukni vyrážet s mužskými přáteli na taneční party.

Mladá generace Saúdských Arabů touží po uvolnění náboženských pravidel a korunní princ vychází tomuto tlaku vstříc. Zdejší ženy budou smět od příštího roku řídit auto a brzy též navštěvovat sportovní zápasy. Nově jsou povolená kina a po více třiceti letech byl zrušen i zákaz hudebních koncertů. Byly omezeny pravomoci náboženské policie, někteří radikální kazatelé byli zadrženi.

„Musíme se vrátit k umírněnému islámu, který je otevřený vůči světu, vůči všem náboženstvím, tradicím a národům,“prohlásil korunní princ v říjnu. Experti na náboženský extremismus viní Saúdskou Arábii z toho, že minulých čtyřicet let skrze financování mešit, islámských škol a vysílání misionářů ší-

mLadá geneRace touží po uVoLnění náBoženských pRaVIdeL.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.