Po Zemanovi

Respekt - - Komentáře - Www.Respekt.cz/audIo

Hra na „zjednodušování“se rozběhla i v nejvyšších politických kruzích. Andrej Babiš dodržel tradici a přivedl svůj kabinet k hrobu Tomáše G. Masaryka, kde se mu poklonil. To je silné gesto. K místu posledního spočinutí československého prezidenta nová vláda vyrazila od sídla Babišovy firmy Agrofert a poprvé od roku 1989 netvoří ministři politický tým, ale „podřízené“premiéra. A to je gesto ještě silnější.

Kabinet bude nepochybně efektivní, protože šéf zavelí a podřízení splní, ale tak politika nemá fungovat. Premiér má být první mezi rovnými, i jeho nápady mají procházet debatou, oponenturou. Fakt, že si to Babiš ani po čtyřech letech ve vládě neuvědomuje, nenabízí velkou naději na změnu jeho politického stylu. Většině společnosti, která politiku moc nesleduje, to zřejmě nebude vadit, ale je na politicích – a na reportérech a kriticky uvažujících osobnostech –, aby přesvědčivě ukázali, že je to špatně. A opozice by pak měla – jsme u toho znovu – nabídnout alternativu jiné, lepší cesty a přesvědčit občany, že to bude fungovat.

Velký vliv na další vývoj budou mít prezidentské volby, od kterých nás už dělí jen pár týdnů. Pokud Miloš Zeman prohraje, bude to jasná zpráva, že zdejší společnost mimo jiné nehodlá nekonečně ustupovat populistům. Pak by si i Andrej Babiš musel dávat větší pozor, protože by viděl, že i pro něj platí nějaké hranice.

Jestliže volby skončí opětovným vítězstvím Miloše Zemana, svět se nezboří, ale potýkání se s populisty bude mnohem těžší a delší.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.