Zářná výjimka

Respekt - - Komentáře - Www.Respekt.cz/audIo

volbách stočí Česko, uvidíme nejpozději v půli zimy, po volbě prezidenta. Ani západní Evropa přitom proti možným rozkladným vlivům rozhodně není pevná. Na prvním místě tady stojí příklad zmíněné německé kancléřky, která sice opravdu počtvrté zvítězila, ovšem s nejhorším výsledkem své strany od roku 1949. Angela Merkel je zásadně oslabená, nepodařilo se jí na první pokus sestavit vládu a dohoda o opakování velké koalice je zatím v nedohlednu. Německo se v důsledku vnitřních třenic obrací do sebe a mizí z evropské scény právě v okamžiku, kdy v kombinaci s vítězným francouzským prezidentem mohlo stát v čele důležitých evropských reforem.

Německo je vlastně jakousi širší metaforou problémů starého kontinentu. Populisté sice nedosáhli na vrchol, jsou nicméně dost silní, aby mohli rozechvívat základy evropských zemí. Některá vítězství nad radikály byla možná jenom díky tomu, že tradiční strany částečně adoptovaly populistickou rétoriku. V nadcházejícím roce, kdy se budou konat například volby v Itálii, se může ukázat, že Macronova hvězda je vlastně spíše zářnou výjimkou než bodem zvratu.

Optimismus tak může být nanejvýš velice opatrný, západní Evropa nicméně zůstává místem, které v uplynulém roce vlastně příjemně překvapilo. A žádná ze zemí, jež populismu podlehly, zatím nepředvedla, že by jí to bylo skutečně k něčemu dobré.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.