P

Respekt - - Komentáře - Www.Respekt.cz/audIo

JaRoslaV spuRný řesně šest minut od chvíle, kdy programátoři Martin Maloš a Ladislav Pelcl vylepili loni na okna své kanceláře dvě papírové tibetské vlajky formátu A3, vtrhli do místnosti dva policisté v civilu a poručili jim vlajky sundat. Z kanceláře je dokonalý výhled na hotel Hilton a policisté tvrdili, že vlajky brání odstřelovačům vidět dovnitř místnosti – což může znamenat riziko při ochraně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a jeho doprovodu, ubytovaného loni v březnu při návštěvě Prahy právě v Hiltonu.

Programátoři protestovali, ale i když nakonec po policejním nátlaku vlajky sundali, nebylo to pro ně vyřízeno: podali na policii správní žalobu za protiprávní postup. Minulý týden rozhodl pravomocně Městský soud v Praze, že policisté opravdu jednali nezákonně – neměli právo přikazovat žalobcům sundání vlajky a už vůbec ne zakazovat jim natáčet zásah na mobil.

Nájezd na programátory u Hiltonu nebyl při Si Ťin-pchingově návštěvě ani zdaleka jedinou akcí, při níž šla policie po tibetských vlajkách; během krátké 14 doby byla tehdy na sociálních sítích a v médiích zveřejněna dvacítka dalších případů, při nichž policisté nutili občany sundat z oken vlajky Čínou okupovaného státu, jejichž solidární vyvěšování by tu mělo být nedotknutelné jako běžný atribut svobody projevu.

V březnu 2016 otevřela policejní razie proti tibetským vlajkám otázku, co muže zákona vedlo k chování, které víc než běžnou policejní práci připomínalo akci najaté ochranky zajišťující čínské propagandě obrázky o vstřícném přivítání jejich nejvyššího politického reprezentanta v metropoli země Evropské unie. Bylo to na něčí příkaz? Policie i GIBS tvrdí v oficiálních zprávách, že ne, že vše bylo v souladu se zákonem. Správní soud nyní řekl, že nebylo, a to by mohlo znovu otevřít prověřování.

Soud v případu poškozených programátorů Pelcla a Maloše konstatoval, že papírové vlajky ve výhledu do místnosti odstřelovačům bránit nemohly (stejně jako jim nebránily ani úplně zatažené žaluzie v jiných oknech okolních budov), protože policie měla k dispozici termovizi. Ta vidí dovnitř místnosti i přes zaslepená okna. Logicky vzato, policisty nevedla obava o život čínského prezidenta, ale strach, že Si Ťin-pching zahlédne ze svého apartmá tibetskou vlajku.

Ministerstvo vnitra však verzi, že odstraňování čínskému hostu nepříjemných vlajek nařídilo policistům vedení sboru (třeba na přání silně pročínského prezidenta republiky), od počátku odmítá. A pro rozpor v přístupu k žaluziím a tibetským vlajkám má své vysvětlení. „Když je okno zakryté celé, je samozřejmě nemožné vidět dovnitř, ale zároveň není vidět ven, částečné zakrytí je větším rizikem,“tvrdí právník vnitra.

Nemyslí to jako vtip a jeho úřad připravuje ve věci dovolání. V běhu je ještě několik soudních žalob na stejnou věc – na protiprávní a výrazně aktivistické akce policistů při návštěvě čínského prezidenta. Rozsudky by mohly zviklat tvrzení oficiální policejní zprávy, že strhávání tibetských vlajek nikdo nenařídil.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.