Posilování levačkou

Respekt - - Téma -

a vy padáte únavou. A vyberte si činnost, kterou zvládnete udělat i v takovou chvíli. Jestli je pět dřepů moc, začněte s jedním. A teprve, až ho budete dělat zcela automaticky, přidejte něco dalšího.“

Oblíbeným tématem diskusí bývá otázka, jak dlouho vlastně taková automatizace trvá. Plastický chirurg Maxwell Maltz kdysi zpopularizoval čas dvacet jedna dní, protože takovou dobu jeho pacienti potřebovali na to, aby si v zrcadle zvykli na svou novou tvář. Třítýdenní horizont se však dnes jeví spíše coby marketingový trik různých rozvojových programů, který má přesvědčit zákazníky, že změna je poměrně snadná. Ale není. Asi nejserióznější studie na toto téma zjistila na vzorku téměř sta lidí, že v průměru potřebuje člověk na usazení nového zvyku zhruba dva měsíce, pomalejším jedincům to ale trvá i přes půl roku.

Trochu obtížnější disciplínou než zavádění novinek je ovšem zbavování se škodlivých zlozvyků, jako je kouření, kousání nehtů nebo večerní přejídání. Experti doporučují vytvořit si strategii, která počítá s původním spouštěčem, ale nahradí ho jinou reakcí a takové úsilí patřičně odmění. Příklad – na vůni ranní kávy spouštějící chuť na cigaretu nereagovat zapálením si, ale svižnou procházkou kolem bloku, odměněnou kouskem čokolády.

„Zvyky nikdy úplně nevyhasnou. Jsou zakódovány ve strukturách našeho mozku,“píše ve své knize Charles Duhigg. To se sice hodí třeba ve chvíli, kdy si člověk po dvaceti letech nasadí na kluzišti brusle, v případě zlozvyků to ovšem znamená počítat s tím, že stará smyčka zůstává v naší mysli připravená a může se kdykoli aktivovat, což ostatně vyléčení závislí dobře vědí. Na seznam povinné výbavy pro zdolání zlozvyků je proto třeba připsat jednu důležitou položku – pevnou vůli. Podle průzkumů průměrný exemplář homo sapiens zhruba pětinu času ve svém životě odolává různým pokušením – nejčastěji chuti jíst, spát, nic nedělat, mít sex nebo se zase mrknout na Facebook. Síla vůle, někdy také nazývaná schopnost sebekontroly nebo seberegulace, nám pomáhá kormidlovat život plný pokušení smysluplným směrem a podle vědců je z naší psychologické výbavy vůbec nejdůležitějším předpokladem toho, jak spokojený život povedeme.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.