V tu chvíli nepřemýšlíte

Respekt - - Fokus O Kom Se Mluví -

Na ten den v polovině letošního června se pětice předškoláků z Jívové u Olomouce moc těšila. Měli se symbolicky rozloučit se školkou tím, že v ní spolu se dvěma učitelkami přespí. Když menší děti odešly z útulného domku uprostřed zahrady domů, vyrazili předškoláci pěšky do sousední vsi, v místní hospůdce tam pro ně připravili borůvkové knedlíky. Návštěvu koní zhatila silná bouřka, která rozbahnila výběh, skupinka tedy vyrazila procházkou zpět. Na noční test odvahy, pizzu a společné spaní už ale nedošlo. Naopak se rozběhlo drama jako z akčního filmu, jehož režisér by si ovšem za absurditu zápletky zřejmě vysloužil kritiku. Kdo by věřil, že auto, které jede po silnici mezi lesy, dostane smyk, narazí do stromu, vyletí do vzduchu a v liduprázdných končinách spadne přesně do místa, kde stojí děti a jejich učitelka? Darina Nešporová (41) reagovala bleskurychle, těsně před dopadem havarovaného fordu tři děti odstrčila a čtvrté zalehla vlastním tělem. Dítě si z nehody odneslo popálenou ruku, učitelka skončila s rozdrcenou pánví a těžkými popáleninami na jednotce intenzivní péče. „Auto! Letí na vás auto!“řvala na Nešporovou kolegyně Jana Zdařilová, která zašla hlouběji do lesa s malou Evou čůrat. Nešporová čekala se zbylými čtyřmi dětmi kousek od silnice z Olomouce na Jívovou na lesní cestě. Také ona zaregistrovala zelený ford, který smykem létal z jedné strany silnice na druhou, narazil do stromu a letěl k nim. Jednou rukou odstrčila tři děti, malý Filip se jí křečovitě držel za druhou ruku, nešlo ho ani odstrčit, ani spolu s ním uskočit. Učitelka proto dítě povalila a svým tělem se ho snažila chránit. Zní to absurdně, ale auto opravdu dopadlo na ně.

„Najednou bylo úplné ticho,“vzpomíná Darina Nešporová. „Jsem pod autem jenom já a Filip, nebo i další děcka?“blesklo jí hlavou. Ostatní děti zůstaly kousek od auta v bezpečí a Filipovu hlavu kryla rukou. Uvědomila si, že jí křuplo v pánvi, a protože kdysi dělala zdravotní sestru, zkusila zahýbat prsty na nohou, aby zjistila, jestli neochrnula. „Nohy cítím,“uklidnila se. Pak všechno přehlušila šílená bolest kolem ramene, auto na ní leželo rozpáleným výfukem.

Další náhody už byly pozitivní. Krátce po nehodě jel kolem manželský pár z Jívové, shodou okolností oba dobrovolní hasiči. Ještě před příjezdem profesionálů spolu s řidičem a druhou učitelkou nejdřív vytáhli zpod auta Filipa. To šlo hladce. Hned nato tudy náhodou jela z práce také Filipova matka Radka Stejskalová. „Nejdřív jsem letěla k synovi, byl celý od krve,“vypráví. V tu chvíli netušila, že okamžik předtím byl Filip pod autem, a je 28

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.