Postupné objevování

Respekt - - Fokus Kontext -

ahle tři města nikdy nečelila takovému náporu českých turistů jako v posledních měsících. Nejde přitom o žádnou honbu za nákupy: zatímco rozdíl mezi tamními a zdejšími obchodními domy je minimální, pořád je tam něco, co v českém prostoru nenajdeme. Totiž kulturní nabídka, kvůli které se vyplatí do zahraničních destinací vyrazit na takzvané víkendové pobyty i kratší výlety. V debatách, kde se dá vidět ta nejzajímavější a nejsnadněji dostupná, nejčastěji padají jména blízkých německojazyčných měst Vídeň, Berlín a Drážďany. Drážďanský vánoční trh Striezelmarkt patří k vůbec nejstarším v Evropě, první zmínky o něm jsou už z roku 1434. I díky němu jsou Drážďany v nynějším adventním čase nabité turisty. Dobře je to znát i mimo centrum, v trendové čtvrti Neustadt na druhé straně Labe, kde sídlí kavárny, hostely a hudební kluby. A živo je také ve skvostné modernistické budově Deutsches Hygiene-Museum (Německé muzeum hygieny). V ní jedna školní výprava střídá druhou a studenti středních škol jsou z programu nadšení: zhlédnou zde výpravnou výstavu o lidském těle, smyslech, fobiích a stárnutí a ještě jim zbude dost času na nákupy.

Nejeden ze školních zájezdů sem míří z Česka. „Muzeum jsem objevila před šesti lety při surfování po internetu a od té doby sem jezdíme pravidelně,“vysvětluje zájem Lenka Matějčíková, pedagožka z nymburské střední a vyšší odborné zdravotnické školy, zatímco se svými studenty čeká ve foyer na českého průvodce. „Anatomie je tu skvěle udělaná,“potvrzují slova profesorky studentky, které jsou tu s ní už podruhé. Program výletu je jasně daný: dopoledne staré město a trh, pak pauza na oběd, v níž se stejně žáci vypraví na nákup oblečení do populárního Primarku, a na závěr muzeum, kde jsou na ně dobře připraveni.

Z téměř tří set tisíc návštěvníků, kteří do Německého muzea hygieny každý rok zavítají, je deset tisíc Čechů. S přehledem to představuje nejpočetnější skupinu cizinců v této instituci. „Máme rozjetou spolupráci s mnoha středními školami především ze severních Čech, které to mají do Drážďan blízko,“říká k tomu Odile Vassas z muzejního oddělení vědy a komunikace. Tento trend nicméně platí až posledních pár let. 33

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.