Mezi pivními nerdy

Respekt - - Anketa - VeRonIka RuppeRt Autorka je novinářka, redaktorka pořadu Modeschau na Rádiu Wave.

do baru se z ulice táhne dlouhá fronta. Čeká se na přesně stanovený čas, kdy se začne prodávat nejnovější limitovaná edice. Podle informace na sociálních sítích si smí jeden člověk koupit jen jedno balení po čtyřech plechovkách. Očekávání jsou velká, protože jde o jedno z nejlépe hodnocených piv tohohle pivovaru. Vedle nadšenců, kteří chtějí podpořit svůj oblíbený podnik a ochutnat čerstvou novinku, stojí ve frontě často i „přeprodávači“a ti, kterým se nepěkně říká „mezci“. Jejich úkolem je získat pro obchodníka víc balení, než by si podle stanoveného limitu jako jednotlivec mohl koupit.

Po edici, která je omezená na stovky kusů, se zapráší během pár hodin. Nejenom že fotka s touhle cool plechovkou a čerstvě nalitou skleničkou vylepší váš profil na sociální síti Untappd, ale můžete na tom taky slušně vydělat. Jediné, co potřebujete, jsou znalosti, internet, trpělivost, bublinková fólie a poštovní balíky. Na jedné plechovce se dá získat v přepočtu od stovek po tisíce korun. Ačkoli se správně poštou nemá alkohol posílat, Ameriku neustále křižují spousty balíků s různými vzácnými lokálními speciály, které touží ochutnat někdo na druhé straně téhle velké země. Někdy jde o obchod, ale často je to jen vzájemná přátelská výměna zajímavých novinek mezi pivními nerdy.

Schválně jsem nezmínila název pivovaru. Je to modelová situace, která se ve Státech odehrává každý den na řadě míst. Amerika má aktuálně přes pět tisíc nezávislých pivovarů a vaří se tu na třicet tisíc druhů piva. Každé větší město má svou osobitou pivní scénu a já letos postupně poznávám tu chicagskou. Chicago je známé dobrým jídlem a ruku v ruce s tím jde i pití. Větrné město u velkého jezera patří se svými téměř dvěma stovkami pivovarů k americkým pivním epicentrům. Historicky je na co navazovat, protože už na začátku 20. století tu bylo na šedesát pivovarů.

Aktuální boom, který má podle statistik stále vzestupnou tendenci, rozjelo v Chicagu v roce 1988 založení úspěšného nezávislého pivovaru na Husím ostrově. Speciály od Goose Island patří dodnes k těm nejpopulárnějším, i když už teď mají řadu chuťově zajímavějších lokálních konkurentů. K nejvyhlášenějším patří Half Acre, Off Color nebo Pipeworks, ale skvělá a originální piva vaří i řada mediálně méně známých značek, jako Forbidden Root nebo Corridor.

Kamarádi se někdy diví, že si do Česka vezu pivo z Ameriky, a ne naopak. Přesvědčení, že české pivo je ze všech nejlepší a že jediné opravdové pivo je ležák, není rozšířené jen u nás, ale i ve Státech. Moc mě to nepřekvapuje, protože širší veřejnost často zná jen velké a chuťově fádní americké značky jako Bud Light, Miller High Life nebo Pabst Blue Ribbon, vedle kterých je za hvězdu i Braník. Možná ale právě proto, že v Ame- rice historicky nemá kvalitní ležák tak silnou pozici, jsou tu lidé mnohem otevřenější novým stylům piva.

Už před příjezdem jsem pár dobrých amerických piv znala, ale tady z toho jde člověku doslova hlava kolem. Výběr ve specializovaných obchodech, ale i v obyčejných supermarketech je mnohem větší a zajímavější než u nás. Z Prahy jsem měla ráda věci ve stylu IPA, různé Ale, Gose a i funky belgická piva. Netušila jsem ale, že narazím třeba na úžasné pivo, které chutná jako italské Negroni nebo jako lehoučké perlivé Rosé. Vedle vynalézání nových chutí a typů piv je v Americe na vzestupu i zájem o zapomenuté místní speciality z různých koutů světa. Třeba pivo Grisette, které v minulosti pili horníci těžící uhlí a rudu na francouzsko-belgických hranicích. Osvěžující nápoj je příbuzný s belgickým Saisonem a je snadné ho na žízeň vypít víc, než byste chtěli. Naštěstí nemá příliš vysoký obsah alkoholu.

Další populární novinka je pivo typu New England IPA, které má chuť, vůni i konzistenci podobnou hustému ovocnému džusu nebo šejku. Zatímco v Chicagu jsou NE IPA spíš sladká a měkká, ta, co jsem zkusila ze západního pobřeží, konkrétně z Los Angeles, byla spíš do hořka, sušší. Moje nejoblíbenější NE IPA je od chicagského pivovaru, který se specializuje na botanické receptury – Forbidden Root. Jmenuje se Noční můra, zraje v dubových sudech a chutná jako ovocný šejk s broskvemi, grepy a vanilkou. Na plechovce je výrazná autorská ilustrace a text od chicagského umělce Tonyho Fitzpatricka. Jeho obrázky a krátké povídky doprovázejí všechny limitované edice pivovaru. Pro každou z nich vypráví jeden příběh ze života ve větrných chicagských ulicích. Je radost tahle lokální specifika číst i ochutnávat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.