Důkaz

Respekt - - Fokus Agenda -

OLAF není instituce, která by měla právo kohokoli obvinit podle trestních zákonů. Zjednodušeně řečeno, úředníci z OLAF jsou zdatní účetní a znalci předpisů schopní posoudit, zda žadatel o dotaci porušil, či neporušil nějaké směrnice, jestli jiné směrnice neporušila národní nebo regionální komise, která peníze na projekt schvalovala, či zda byl v pořádku druh programu, v němž byla dotace přidělena. Pracovat s jejich zprávou dál je pak na dalších institucích. „OLAF přináší administrativní nálezy, úřad neukazuje na konkrétní viníky, posílá nám popis obecného porušení pravidel v daném projektu a my posuzujeme, zda šlo o trestný čin,“vysvětluje nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Zvědavost tuzemské veřejnosti na poselství zprávy OLAF je velká, na ministerstvo financí přišla jen minulý čtvrtek třicítka žádostí, které požadují zveřejnit nález podle zákona o svobodném přístupu k informacím. „Nechávám si dělat analýzu, co je možné zveřejnit, měli bychom ji mít hotovou během několika dnů, pak uvidíme,“reaguje ministryně financí Alena Schillerová. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se spíše přiklání k rozhodnutí nezveřejnit. „Je to důkaz v probíhajícím trestním řízení, které by mohlo být ovlivněno zveřejněním toho důkazu. Zpřístupnilo by ho obviněným ještě před tím, než k němu budou vyslechnuti,“říká Pavel Zeman.

Andrej Babiš, jehož politickým osudem by prokázaný dotační podvod s Čapím hnízdem mohl zatřást, je prý pro zveřejnění. „Je to jedno. Celé vyšetřování je komplot místních mafiánů s podporou zahraničí,“tvrdí premiér, ale na otázku, o jaké mafiány jde a kdo v zahraničí je podporuje, už neodpovídá.

O zprávu OLAF mají hlasitě deklarovaný zájem i poslanci mandátního a imunitního výboru, kteří budou 9. ledna rozhodovat o vydání Andreje Babiše a dalšího obviněného poslance Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, o den později bude sněmovna rozhodovat o důvěře vládě Andreje Babiše a podle Miroslava Kalouska je k tomu nutné znát, co zpráva OLAF objevila. Na výsledky evropského vyšetřování čeká i pražský městský státní zástupce Jaroslav Šaroch, který už tři měsíce rozhoduje, jak naloží se stížnostmi všech obviněných v kauze Čapí hnízdo na údajnou nedůvodnost jejich stíhání.

Podle neoficiálních informací Respektu našel OLAF pochybení jak na straně žadatele o dotaci, tak při rozhodování komise, která peníze Čapímu hnízdu přiklepla. Jak závažná jsou a čeho se týkají, nevíme. Brusel však ústy Evropské komise oznámil, že dotaci neproplatí – pochybení budou tedy zřejmě závažná. Ale ani tohle zjištění není pro trestní řízení jasným důkazem, že Andrej Babiš a dalších deset lidí se úmyslně podíleli na podvodu. O tom rozhodnou tuzemští policisté, státní zástupci, případně soudci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.