Proč číst znovu Poválečnou evropu?

Respekt - - Kultura Literatura - mIlan ducHáČek Autor je historik a učitel.

Když před deseti lety vyšlo životní dílo Tonyho Judta poprvé česky, byla olbřímí kniha často vnímána filtrem vstupu České republiky do EU. V USA žijící britský historik a levicově orientovaný liberál ovšem neobhajoval technokratickou stránku integrace, spíše naopak. Poválečná Evropa není ani tak příběhem o sjednocování jako kritickým okem nahlíženou mozaikou, jejíž kouzlo spočívá v dialogu o pluralitě. O dekádu později, s brexitem na krku, prohloubením sociální nerovnosti a nárůstem nacionalismu, se nabízejí nové otázky – a s nimi jiný způsob čtení.

Z textu jistě nezmizí to, co činilo z Judta nejen historika, ale i výjimečného esejistu a glosátora aktuálního dění – důraz na střípky každodennosti, jež jsou pro jednotlivce nezřídka podstatnější než smlouvy z nejvyšších pater politiky. Historik (1948– 2010) těžko mohl skrýt roli zúčastněného pozorovatele, učinil z ní tedy devízu. Připomínání literárních, filmových a sportovních událostí či proměn automobilismu nejenže prospívá čtivosti díla, které co do faktografie čtenáře nešetří, ale umožňuje vnímat politické a ekonomické procesy v kontextu změn životního stylu. Příkladem je třeba metamorfóza dospívající mládeže a později dětí v nové a velmi hladové spotřebitele.

Judtův obraz kontinentu obtížně se zotavujícího z globálního konfliktu je při prvním čtení překryt dojmem z nemilosrdného závěrečného pojednání o „dějinách přítomnosti“a evropském zapomínání. Důraz na střízlivé postátňování průmyslu a dopravy, sociální soudržnost a zpřístupnění vyššího vzdělání širokým vrstvám – což byly charakteristické rysy poválečné západní Evropy – přitom společně s nezastíranými neduhy tržní ekonomiky nabízí podloženou antitezi k snění o Západu i k limitům sovětského centrálního řízení. A souvztažnost těchto paralelních procesů při novém čtení utkví víc než Puskásovo vítězství 6:3 nad Anglií či Camusova smrt. I proto má druhé vydání smysl.

Přeložil dalibor výborný. Prostor, 1032 stran

Tony Judt: Poválečná evropa. Její historie od roku 1945

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.