Prezidentské eso

Kandidáti boje o hrad horečně hledají recept, který by je mohl vynést do druhého kola

Respekt - - Téma - ondřeJ kundRa, tomአBRolík / Foto mIlan JaRoŠ

Zatímco se většina Čechů připravovala na silvestrovské oslavy, Michal Horáček myslel na něco úplně jiného. Jak se co nejlépe připravit na televizní debatu se všeobecně vysmívaným mluvčím současného prezidenta? Jeho protikandidáti ji zhusta odmítli jako nedůstojnou, on se jí ale rozhodl po svátcích zúčastnit. V jednu odpoledne v poslední den roku 2017 se Horáček sešel v pronajatém bytě na Národní třídě s nejbližšími spolupracovníky a až do sedmi večer probírali taktiku.

Pro Horáčka to byla jedna z posledních šancí, jak zvrátit nepříznivý trend v preferencích, v nichž zaostává za Milošem Zemanem a bývalým šéfem Akademie věd ČR Jiřím Drahošem. Do historicky druhé přímé volby prezidenta zbývá pět dní a všichni kandidáti na poslední chvíli zkoušejí strategie, jak povyskočit nahoru. Relevantní soupeři současného prezidenta jsou – s trochou přísnosti – čtyři. Jiří Drahoš zatím s náskokem vede, bude se snažit udržet si pozici a v nejlepším případě umazat ztrátu na Miloše Zemana. Zbylá trojice kandidátů má jedinou starost: najít recept, který jim dá šanci na druhé kolo. Každý z nich na to však musí jinak.

Vzhůru do útoku

Michal Horáček se dlouho jevil jako muž, který by mohl být hlavním vyzyvatelem Miloše Zemana. Ze všech prezidentských kandidátů se do boje přihlásil jako první, již v listopadu 2016, tedy téměř rok a půl před samotnou volbou. Sepsal program, představil poradce z řad respektovaných osobností, otevřel si transparentní účet, oznámil, že celou kampaň si zaplatí sám, a začal mezi lidmi sbírat podpisy nutné k podání kandidatury.

Půl roku nato do hry naskočil bývalý dvojnásobný předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a síly mezi těmito dvě muži se začaly vyrovnávat. Dnes na něj Horáček ztrácí, což ale neznamená, že je definitivně rozhodnuto. Hlavně v posledních dnech se snaží využít jakékoli příležitosti odtrhnout část Drahošových voličů a znovu ho přeskočit.

Zemi zaplavily billboardy s heslem „Hrdí lidé, silná země“a na stejné sdělení lze narazit v médiích. Horáček se prezentuje jako kandidát, který tvrdí, že v každém občanovi dřímá nějaký typ talentu, jde jen o to ho využít. Snaží se tak oslovit jak Zemanovou hrubostí frustrované voliče, tak liberály z městských aglomerací.

Teď se však zaměřuje především na druhou skupinu. Když ho pořadatelé happeningu k oslavám 17. listopadu nepozvali promluvit na pódium na Václavském náměstí, jeho tým přešel do ofenzivy a začal mluvit o nespravedlnosti. Byl to totiž právě Horáček, kdo se v roce 1989 účastnil rozhovorů s komunistickou mocí po boku Václava Havla.

Následně Horáček napadl volbu komunistické mlátičky poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vzápětí na ministerstvo financí poslal podle zákona o svobodném přístupu k informacím žádost, aby úřad zveřejnil zprávu OLAF o machinacích s dotacemi na Čapí hnízdo. A vyrazil do v úvodu zmiňované televizní debaty. Horáček se snaží vystupovat jako někdo, kdo se nebojí nahlas říct, co si myslí.

A právě tím se snaží vymezit oproti Jiřímu Drahošovi, který vystupuje poněkud nevýrazně. V tomhle duchu hodlá pokračovat i v posledních dnech volby: být co nejvíc vidět a slyšet. Některá vystoupení nicméně působí mírně řečeno kontraproduktivně: jako třeba novoroční „prezidentský“projev, zčásti čtený z papíru a plný frází a patosu.

Slušnost, ale pšt

Strategie Jiřího Drahoše je spíš opačná a nic na tom zjevně nezmění ani poslední dny kampaně. Drahošův tým dospěl k úvaze, že jestli chce kandidát vůči Zemanovi uspět, neměl by vzbuzovat žádné kontroverze. Drahoš má obavu, že kdyby se vůči současné hlavě státu více vymezoval, mohlo by to vést k podobnému efektu jako v parlamentních volbách u Andreje Babiše. Útoky ostatních politiků na něj coby favorita Babišovi neuškodily, spíš naopak: část veřejnosti se k němu nakonec přiklonila, protože měla pocit, že je to vůči němu nefér.

Bývalý šéf Akademie věd ČR v posledním týdnu nepřipravuje nic speciálního, spíš se bude snažit dál nikoho nenaštvat nějakým vyhraněným vystoupením. Před volbou se chystá představit lidi, s nimiž by se chtěl na Hradě radit. Jeho tým oslabilo, že se v něm několikrát střídali členové. Nyní Drahoš spolupracuje s režisérem Tomášem Mašínem, který mu pomáhal vytvořit prezidentský klip. Oproti jiným zde Drahoš mluví srozumitelně a rozhodně: jako kandidát, jenž přináší „slušnost“, tedy opak toho, co mnoha lidem nejvíce vadí na Miloši Zemanovi.

kdo přeskočí drahoše, „hlavního vyzyvatele“?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.