Trochu hlouběji, prosím

Respekt - - Komentáře -

ítězné „Ach synku, synku“zaznělo v sobotu odpoledne ze štábu úřadujícího prezidenta Miloše Zemana. Překvapení se nekonalo, a nebyl to ani nějak dramaticky těsný souboj. Miloš Zeman v historicky druhé přímé volbě prezidenta porazil Jiřího Drahoše. Při relativně vysoké volební účasti – k urnám přišly dvě třetiny oprávněných voličů – dělil oba kandidáty rozdíl sto padesáti tisíc hlasů. Staronový prezident se už do konce kariéry nemusí obávat žádné volební soutěže a prohry. Co rozhodlo a co to pro Česko znamená do budoucna? Sál Top Hotelu na pražském Chodově je tentokrát podstatně jiný než při první prezidentské volbě před pěti lety. Tehdy se podporovatelé Miloše Zemana a novináři pohybovali v celém prostoru společně. Teď popíjející – a jak přibývá sečtených okrsků, i čím dál bujařejší – prezidentovy podporovatele odděluje od ostatních prostor zástěna a muži z ostrahy hlídají, aby za ni nikdo nepovolaný nepronikl.

Občas někdo z vítězů opustí uzavřený prostor a vystaví se kamerám, tu se šálou s nápisem „Zeman na Hrad“, jindy s dárkem pro prezidenta. Třeba aktivista a výtvarník z Nového Boru Pavel Danys třímá v ruce velikou žárovku s písmenem Z, prý „aby se konečně rozsvítilo na Hradě, v parlamentu a politice“. „Karel IV. měl žezlo a jablko,“říká umělec.

„Ať žije Zeman! Ať žije venkov,“skandují za zástěnou příznivci. Ti z nich, kteří chtějí při rozhovoru slyšet vlastního slova, si občas jdou popovídat do prostoru pro všechny za zástěnou. „Politická sebevražda – Netolický – vůl,“zní útržek jednoho z takových hovorů. Náměstek hejtmanky Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD) rozpráví s královéhradeckým zastupitelem za Okamurovu SPD Miroslavem Matějkou a řeč se očividně vede o pardubickém hejtmanovi Martinu Netolickém (ČSSD), který před volbou veřejně podpořil Drahoše a vyzval k tomu i ostatní hejtmany.

Zbývá sečíst poslední procenta, Zemanovi podporovatelé se nahrnou pod pódium mezi novináře, kam má za chvíli přijít prezident. „Co říkal ,drahouš‘?“glosují televizí přenášená slova poraženého. „Že neprohrál? To je fakt, neprohrál, on to posral.“Výbuch smíchu vzbudí připomínka Drahošovy kampaně, během které ukázal, že umí stáhnout králíka. „Teď se prý bude živit stahováním,“haleká kdosi a z davu se ozývá: „Nebude, postarají se o něj na americké ambasádě.“

Obzvlášť halasný je tělnatý muž, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. „Před pěti lety seděl Zeman tady dole, to mě mrzí, že dnes je ve zvláštním salonku a nemůžu za ním zajít,“říká. „Na večeři jsem s ním tehdy už ale nešel, byl jsem ožralý.“Jiný Zemanův podporovatel ho kárá, aby takové věci neříkal, protože už nejsou sami, ale mezi novináři. „Novináři jsou pakáž,“haleká Vodička a hledá v davu lidi s visačkou tisku na krku. Kolemstojícím je ukazuje: „Hyena. Další hyena.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.