Na správném místě

Respekt - - Komentáře -

Přátelé Miloše Zemana z nejasných zdrojů, například od těžce zadlužených firem. Podle Prokopa i tohle hrálo roli. Útoky na Drahoše nechal Zeman na svých spolupracovnících, a mohl proto působit jako důstojný zastánce prezidentského úřadu. Výsledek prezidentské volby ovlivní i podobu druhé vlády Andreje Babiše, který musí sehnat 101 podpisů pro její jmenování. Nejpravděpodobnějším scénářem je zatím menšinová vláda ANO s ČSSD za podpory komunistů – sociální demokracie o vstupu do vlády bude hlasovat až 18. února na svém sjezdu, kde si zároveň zvolí i nové vedení.

V prezidentském salonku Miloše Zemana se objevil i Milan Chovanec. Během soboty se všeobecně očekávalo, že Chovanec v neděli (po uzávěrce tohoto vydání Respektu) oznámí ve svém domovském Plzeňském kraji kandidaturu na předsedu ČSSD. Podle informací Respektu vsadil Chovanec na jednu kartu a do štábu Miloše Zemana dorazil ještě před uzavřením volebních místností. Do souboje o vedení sociální demokracie, o které se utká se spolustraníkem Janem Hamáčkem v polovině února, tak Chovanec vstupuje posílen. Miloš Zeman například 16 přijal Chovancovo pozvání na nadcházející stranický sjezd. Podle znalců politického zákulisí chce Chovanec vstoupit do vlády s Babišovým ANO, ovšem bez Babiše jako premiéra. Zároveň ale – na rozdíl od Hamáčka – by akceptoval variantu, kterou dlouhodobě prosazují lidovci a jejich předseda Pavel Bělobrádek: výměnou za to, že premiérem nebude trestně stíhaný Babiš, nebude v ní sedět ani žádný jiný stranický předseda. Milan Chovanec ale už v minulosti několikrát prokázal schopnost pružně měnit názory, a není proto vyloučeno, že otočí i nyní.

Chovanec nebyl jediný, kdo na pódiu při povolební tiskové konferenci kryl nově zvolenému prezidentovi záda a posiloval tím svojí pozici. Mezi gratulanty byl předseda SPD Tomio Okamura, šéf televizní stanice Barrandov Jaromír Soukup nebo šéf polostátní energetické firmy ČEZ Daniel Beneš, kterého nemá příliš v lásce Andrej Babiš. Ten svou přítomnost Respektu vysvětlil slovy: „S Milošem Zemanem si tykám od počátku devadesátých let. Proto jsem ho přišel do štábu pozdravit a podpořit.“

Ve svém týmu staronový prezident žádné velké změny nechystá. Kancléřem zůstane Vratislav Mynář, úřad bude dál za-

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.