Sky Train z pekla

Respekt - - Anketa - fRantIŠek ČeRný Autor pracuje ve zbrojním průmyslu.

Za poslední měsíce jsem tady už podruhé. Masa lidí obklopující ploty, kvůli které si připadám jako na špatné straně výběhu v zoo, mě tedy už nerozhodí a procházím dál letištní halou k čekajícímu taxíku. „Nemají pas, takže je k letišti nepustí a čekají na příbuzné,“vysvětlil mi s úsměvem místní obchodní partner, když jsem se při první návštěvě nechápavě zeptal na důvod jejich přítomnosti.

Na masy lidí si tu člověk dřív nebo později musí zvyknout, akceptovat nekonečný souboj o místo k životu, stejně jako zácpu na pražském okruhu v páteční podvečer. Všude, tedy kromě pečlivě klimatizovaných pětihvězdičkových hotelů stojících přímo mezi plechovými slumy, se pohybují lidé. Troubení, kterým místní nahradili blinkry – jejichž zamýšlená funkce je v místní nepřehledné dopravní situaci naprosto utopická –, neustává ani v noci. Ještě týden po návratu do Prahy mi bude znít v hlavě.

V poslední době se Bangladéš dostal na stránky novin převážně kvůli překvapivé reakci na migraci utlačované menšiny Rohingů ze sousední Barmy. Ačkoli Bangladéš stále obsazuje přední příčky mezi nejchudšími státy světa, bylo tu podle neoficiálních čísel vstřícně přijato více než 100 000 prchajících Rohingů. Srovnání s bohatými evropskými státy, neochotnými dělit se o svůj blahobyt s válečnými uprchlíky, pokulhává kvůli rozdílnému kontextu, ale jistá morální inspirace by se tu najít dala.

Pozoruji venkovní dění ze čtrnáctého patra luxusního hotelu a náhle se tomu vlastně ani nedivím. Oficiálně čtrnáctimilionová Dháka (neoficiálně více než dvacetimilionová) je město mnoha barev, ale i spousty smutných pohledů, pocházejících od žebrajících zmrzačených dětí před hotelem, obchodníků s čímkoli, „řidičů“rikš proplétajících se mezi moderními vozy a také bengálských žen v tradičním sárí, které s vámi za pár dolarů budou konverzovat (a pouze konverzovat, protože jsme v muslimské zemi) v hotelovém baru. Přímo pod hotelem mezinárodního formátu s mramorovou koupelnou se rozkládá impozantní močál, na jehož okraji stojí trh a obchod Baťa. Vše protíná železnice, na které co pět minut projede vlak, který ale pod masou lidí sedících na střeše jde jen těžko vidět. Mezi lidmi, kteří nic nemají, je uprchlík pouze další člověk snažící se přežít chladnou noc.

Z přemýšlení mě vytrhne obchodní partner. Ukazuje na v rovině postavené vysoké betonové sloupy tyčící se nad výše popsaným dantovským peklem a na chvíli se zasní. „Zde bude za pár let jezdit Sky Train. Staví se všude, Dháka bude do deseti let další Singapur,“povídá a podle jeho výrazu a hrdosti v hlase tomu i sám věří. On sám je zástupcem privilegované části společnosti, která podniká a odsává nelegálně peníze ze státního rozpočtu. Bangladéš má totiž i další nelichotivé přední umístění, a to mezi zeměmi s největší mírou korupce na světě.

Státní zakázky jsou brutálně nadceňovány a státní činitelé se ani neobtěžují schovávat špinavé peníze do krabic od vína. Morální kredit firmy, kterou zastupuji, nám bohužel nedovolí souhlasit s neoficiálními podmínkami účasti v tendru, s nimiž jsem byl nekompromisně konfrontován a z kterých by se i zkušeným korupčníkům protočily panenky. I proto odjíždím zpět na letiště spíše v rozpacích.

Na pět kilometrů vzdálené letiště jedeme kvůli kolabující dopravě skoro hodinu. Cestou na okno buší žebrající špinavé děti a je pro mě stále náročnější zůstat apatický. Ale čím pomůže dát pár dolarů jednomu dítěti z milionu? Míjíme betonové sloupy, za které si pár jedinců postavilo nové domy v oddělené vládní čtvrti a na nichž třeba jednou bude jezdit moderní Sky Train, který si nikdo z místních nebude moci dovolit.

Masy lidí jako při příletu visí na plotech okolo letiště a za nimi rostou betonové skelety budoucích mnohapatrových hotelů západních značek. U vchodu mě ostraha automaticky eskortuje skrz fronty místních přímo k odletové bráně – jsem přece Evropan, že – a nasedám do luxusního Boeingu 777 společnosti Emirates. Globalizace Dháku zasahuje v plné síle, ale na drtivou většinu populace to nijak nedoléhá.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.