Tyto americké vrtulníky prosím ne Zpracovávám podklady

Ráznost i laxnost ministryně obrany Šlechtové

Respekt - - Fokus Agenda - JaRosLav spuRný

Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) minulý týden odmítla podepsat ministerstvem zahraničí USA už schválenou smlouvu na prodej amerických vrtulníků české armádě. Šlechtová vzápětí oznámila, že ruší i nákup izraelských radarů za pět miliard korun, schválený stejně jako u vrtulníků jejím stranickým předchůdcem ve funkci Martinem Stropnickým, a že se vůbec chystá k auditu všech armádních zakázek. Ve vší té ráznosti je jeden problém: ministryně si zatím nenašla čas k žádosti o bezpečnostní prověrku, kterou potřebuje, aby mohla o podobných věcech debatovat a rozhodovat na pravidelných jednáních ministrů obrany NATO. Zpracovávám podklady, odpovídá Karla Šlechtová Respektu, proč šest týdnů po nástupu do funkce stále neleží na Národním bezpečnostním úřadu její žádost o prověrku na stupeň tajné. „Až o ni požádám, dám vám vědět,“dodává Šlechtová. „Jde o dlouhodobý proces.“Vyplnit dotazník však podle znalců trvá zhruba dvě hodiny: pokud někdo nepodniká a nemusí dohledat různá daňová přiznání, měl by shromáždit třeba dokumenty o svém studiu nebo minulých zaměstnáních poměrně rychle.Teoreticky má Šlechtová čas, nejbližší zasedání ministrů obrany NATO se koná v půli února a tam jí jako nováčkovi budou chybějící prověrku tolerovat. Ale na další, květnovou schůzi už by nemusela být bez prověrky vpuštěna.

Experti z tajných služeb jsou nervózní – fakt, že ministr obrany otálí už šest týdnů se samotnou žádostí o prověření, je podle nich v NATO neobvyklý. Předchůdce Šlechtové Martin Stropnický si požádal o prověrku hned první týden ve funkci, předchozí ministři měli prověrky z dřívějška.

V bezpečnostní komunitě se spekuluje, že Šlechtové se do prověrky nechce, protože má obavy, že se budou do hloubky zkoumat její styky s lidmi z Hradu. Sama Respektu potvrzuje, že má dobrý vztah s kancléřem Vratislavem Mynářem, který bezpečnostní prověrku nedostal, a neformálním poradcem prezidenta Martinem Nejedlým, známým jako spojka Hradu s ruskými podnikatelsko-politickými kruhy. Tím vstupuje

(karla Šlechtová)

Špatné helikoptéry, nebo špatní známí?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.