Sedmdesát let odložený debut

Respekt - - Kultura Literatura - Jan H. vItvaR

Kvalita reprodukcí fotografií jako z roku 1948, patetický způsob řazení jako z roku 1948, jazykový styl popisků jako z roku 1948. Není divu, protože tahle knížka je vlastně opravdu z roku 1948. Tehdy ovšem nevyšla: když před sedmdesáti lety vyjela během komunistického puče z tiskárny, šel náklad rovnou do stoupy. Nikdo v Československu neměl spatřit unikátní svědectví fotografa Ladislava Sitenského (1919–2009) o jeho službě v britské RAF, konkrétně v 312. stíhací peruti složené z našich západních pilotů. Ti po převratu zamířili do vězení nebo minimálně nuceného zapomnění, neboť jediným válečným odbojem se měl stát ten východní.

Obrazová kronika činnosti „czechoslovak fighter squadron“z let 1940–1945 nevyšla ani po listopadu 1989. Sitenský zpracovával rozsáhlý fotoarchiv v nových knihách i výstavách a vzkříšení nerealizovaného debutu odkládal. Práci tak za něj až teď dokončila vnučka Adéla Kándlová. Získala pár výtisků knihy, které zachránili zaměstnanci tehdejší tiskárny, a oskenováním vznikl věrný reprint. Z původních negativů se znovu nezvětšovalo, protože se částečně ztratily při zabavení originálního nákladu. A hlavně: Sitenský fotky silně upravoval, nebál se ani přidávání mraků z jiných snímků či vyretušování celé ruky kazící kompozici, takže by se nikomu nepodařilo trefit do jeho nezaměnitelného stylu.

S vědomím tohoto kompromisu je nutné k památeční knize přistupovat. Kdo zná Sitenského dílo, toho překvapí, jak se našedlé a místy neostré snímky odpovídající tiskařským možnostem poloviny minulého století liší od fenomenálních, až agresivně kontrastních zvětšenin vídaných na výstavách. Ověřit se to dá brzy: autorské zvětšeniny budou od 13. února k vidění v Galerii Lucerna při příležitosti křtu knihy s komplikovanou historií, kterou je přes značné zpoždění nutné zařadit do dějin československé fotografie.

Ladislav Sitenský: Peruť 312 mladá fronta, 176 stran

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.