Tanec tří sítí

Nové výzkumy mozku odhalují, jak se rodí kreativita

Respekt - - V Hlavě - petR třeŠňák

Snad každý z nás někdy slyšel příběh o dvou hemisférách, z nichž každá má v lidském mozku odlišnou roli. Zatímco levá polovina je racionální a analytická, ta pravá obstarává intuici, vášně a také kreativní proces, z nějž se rodí převratná umělecká díla a epochální vynálezy. Neurovědci dnes ale považují tohle dělení za překonané. Podle moderních výzkumů je mozek trochu jako schengenský prostor, v němž to sice na obou stranách hranice funguje trochu jinak, ale cesty jsou otevřené a na většině úkolů obě hemisféry velmi komplexně spolupracují.

Tak například zmíněná kreativita. Výzkum publikovaný před dvěma týdny ukázal, že se pravděpodobně rodí z netypické součinnosti tří neuronových sítí rozkročených napříč naším řídícím orgánem. A pokud se závěry studie potvrdí, možná jsme právě objevili způsob, jak rozpoznat budoucí génie ještě před tím, než si zaregistrují první patent.

Více spojů

Tvořivost bývá nejčastěji definována jako schopnost přicházet s novými originálními myšlenkami. Může se projevovat v různých oborech, není totožná s inteligencí, ale dá se celkem přesně změřit pomocí příslušných psychologických testů. A díky rozvoji zobrazovacích metod teď už i lépe chápeme, jak takový proces v lidském mozku vypadá.

Neurovědci postupně zjistili, že komplexní kvality, jako je právě kreativita, nemají v mozku své lokalizovatelné „sídlo“, ale projevují se spíš jako určitý vzor propojení mezi nervovými buňkami. (Můžeme si to představit třeba jako výšivku na ubruse.) Právě schopnost konkrétního mozku taková spojení vytvářet určuje úroveň dané funkce; stává se předpokladem toho, že Pablo Picasso namaluje Guernicu nebo že Steve Jobs vynalezne iPhone.

Studie Dukeovy univerzity z loňského roku tak například zjistila, že lidé vybavení vysokou kreativitou mají více nervových spojení mezi oběma hemisférami než méně obdaření jedinci. Čerstvě publikovaný výzkum psychologa z Harvardu Rogera Beatyho pak dává ještě přesnější obrázek. Během pokusů s funkční magnetickou rezonancí Beaty a jeho kolegové zjistili, že kreativní proces vzniká z už zmíněné spolupráce tří různých neuronových sítí. Jejich objev skýtá navíc zajímavý praktický potenciál do budoucna.

Kdo bude Einstein

Vědci během výzkumu sledovali, co se děje v mozku 168 účastníků, kteří měli za úkol navrhnout originální využití pro předměty objevující se postupně na monitoru. Záznamy těch, které například nad obrázkem ponožky nenapadlo nic lepšího než „navléct ji na nohu“, pak porovnali s těmi originálnějšími mysliteli („dal by se z ní udělat filtr na vodu“).

Ukázalo se, že ve chvílích, kdy dotyčný vymýšlí zlepšovák, v mozku se prokrvují (což je známkou činnosti) tři známé neuronové sítě. Jedné se říká klidová (default mode network) a bývá zodpovědná za denní snění a introspekci, druhá je exekutivní a má na starosti naše soustředěné myšlení a třetí se pak věnuje třídění vnějších a vnitřních vstupů na ty podstatné a zbytečné. Kreativnější účastníci pokusu vykazovali čilou spolupráci právě těchto tří sítí.

Vědce to trochu překvapilo, protože zejména klidová a exekutivní síť bývají považovány za svůj protiklad, něco jako den a noc. Ve chvíli, kdy sníme, nemůžeme řešit matematickou rovnici – a naopak. Zdá se ovšem, že kreativní proces probíhá jako chytrý tanec těchto polarit. Mozek si fantazíruje, přebírá nápady, a jakmile zachytí nějaký nadějný, přepne na soustředěné přemýšlení.

Nezní to sice až tak překvapivě, ale teď to díky záznamům z funkční magnetické rezonance vidíme černé na bílém. A až se postup vyladí, bude podle vědců možné kreativní potenciál člověka rozeznat předem. „Není to tak, že dokážeme s určitostí předpovědět, kdo bude příští Einstein,“vysvětlil autor výzkumu britskému deníku The Guardian. „Ale dokážeme celkem dobře rozeznat, jak pružné myšlení dotyčný má.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.