Takový příjemný Lucas

Respekt - - Kultura Literatura - JIndřIŠka bLáHová

Životopisy osobností showbyznysu jsou zrádný žánr. Pokud jde o autobiografie, hlídá si hvězda svůj veřejný obraz pro příští generace. Pokud život za dotyčného rekapituluje někdo jiný, bývají nekriticky oslavné – nebo naopak „senzační“, kdy autor odhaluje pikanterie ze soukromí. Čekat relativně neutrální vhled do fungování zábavního průmyslu, který může sloužit jako zdroj faktů i porozumění, je většinou nesplnitelné přání. Ani Brian Jay Jones, autor životopisu George Lucase stvořitele Hvězdných válek, není žádný kouzelný dědeček, ale zároveň zdaleka není pouhý hagiograf.

Lucas jej fascinuje coby umělec i fenomén – jinak by ani neprocházel tisíce novinových článků, které jsou jedním z jeho klíčových zdrojů. Zároveň jeho kniha vypráví příběh americké filmové kultury a průmyslu s důrazem na Lucase-podnikatele a na to, jak se rodil jeho byznys. Popisuje rodinné zázemí, studia, spolupráci se Spielbergem i etapy existence Hvězdných válek; zahrnuje i převzetí studiem Disney, které v roce 2012 vyvolalo senzaci a představovalo zlom pro branži i pro Lucase. „Muž, který nevěřil na dluhy“za své dítě inkasoval čtyři miliardy dolarů a Jones věcně vysvětluje logiku jeho rozhodnutí, jež zůstala ve stínu emotivních reakcí rozčarovaných fanoušků.

I sám Jones je evidentně fanoušek – a pro ty je jeho kniha určena především, ostatně byla načasována na premiéru nových Hvězdných válek. Nicméně autor své fanouškovství dobře směruje k soustředěné rekapitulaci výjimečné kariéry. Neodpustí si sice obvyklý motiv nezávislého filmaře, který nenáviděl Hollywood, a vykreslí natáčení jako osobní oběť, ale jinak splétá čtivé drama. Podivný nádech knize dodává jen to, že v ní Lucas chybí. Autor s ním nemluvil, přítomen je zprostředkovaně ve svědectví jiných, z článků a knih. Přední kritik Gene Siskel napsal po premiéře prvního dílu Hvězdných válek, že je to „prostě příjemný film“. Totéž lze v dobrém říci o knize.

George Lucas: Život stvořitele Star Wars přeložili Jan kalandra a michal prokop. paseka, 560 stran

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.