Sebevědomý Mercron

Evropa nabírá na síle, Češi na to zatím koukají

Respekt - - Obsah - kateřina Šafaříková

kateřIna Šafaříková

Vjedné věci panovala minulý týden na světovém ekonomickém fóru v Davosu nápadná shoda. Z Evropanů, kteří se tam chopili mikrofonu, vyzařovalo sebevědomí. „Evropa prochází transformačním momentem,“konstatovala šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde, bývalá francouzská ministryně financí, a pokračovala: „Je cítit obnovená důvěra ve společnou správu věcí v Evropě. Evropští lídři věří ve vládu práva, věří ve volný obchod, věří v sebe samé.“

Není těžké uhodnout proč. Před půldruhým rokem mnozí zvonili společné Evropě umíráček, protože se z ní rozhodla odejít Velká Británie, na obzoru se rýsovalo vítězství populistů v dalších zemích a ekonomika eurozóny stagnovala. Loni se však začal vracet na kontinent optimismus. Marine Le Pen, nazývaná nejnebezpečnější ženou Evropy, prohrála prezidentské volby a po ní další antisystémoví politici, eurozóna začala růst a důvěra obyvatel kontinentu ve společný projekt vzrostla napříč všemi státy sedmadvacítky.

Krátce před davoskou schůzkou navíc došlo k průlomu ve vyjednávání nové vládní koalice v Německu a do středu pódia se tak vrátila žena, k níž většina Evropanů, dle průzkumů, vztahuje optimismus: Angela Merkel.Ta měla v Davosu úvodní projev, po ní následoval francouzský prezident Emmanuel Macron a pozornější posluchače nenechali na pochybách. Evropa se rozhýbala, chystá se nová integrace.

Jasný trend

Jak německá kancléřka, tak francouzský prezident mluvili o potřebě napravit chyby, které si s sebou Evropská unie nese z minulosti a které ji stahují ke dnu: rozdílné hospodářské strategie v eurozóně, rozdrobený bankovní trh, dvacet sedm málo komunikujících národních tajných služeb.

Lze to ale formulovat i jinak. Oba mluvili o obnovení evropského snu, o humanismu s ním spojeném, o víře v definitivní konec těch evropských dějin, které obyvatele kontinentu dovedly k osvětimským komínům. Právě kancléřka a francouzský prezident k tomu měli o důvod navíc. Minulý týden uplynulo šedesát pět let od podpisu Elysejské smlouvy, která založila to, čemu se dnes říká francouzsko-německý motor. Kromě obecného přátelství mezi Francií a Německem tehdy Charles de Gaulle a Konrad Adenauer podepsali pravidelná společná zasedání vlád z obou břehů Rýna, dvojjazyčné školy, výměny úředníků a další věci, z nichž se později stala hustá mezilidská síť. A na jejím základě chtějí Angela Merkel a Emmanuel Macron stavět – jak formulaci nové Elysejské smlouvy, tak obnovenou Evropskou unii.

Ministři financí z obou států minulý čtvrtek oznámili, že dávají dohromady expertní týmy, které by měly předložit nápady, jak dokončit bankovní unii v eurozóně, sjednotit kapitálové trhy a sblížit firemní daně, aby proti sobě nemohly jednotlivé státy soutěžit mírou zdanění. Obrysy nápadů mají Francouzi s Němci předložit ostatním lídrům na summitu v únoru, konkrétní společné pozice obou zemí mají být hotové do konce letošního června. Podobný postup se má týkat návrhů na integraci i v dalších oblastech.

Je jasné, že představy „Mercronu“, tedy tandemu Merkel–Macron, mohou narazit na nesouhlas ostatních zemí. Oni sami se v mnohém liší: zatímco kancléřka si přeje nedělit Unii na integrované skupiny, Macron chce postupovat v integraci, aniž by se čekalo na poslední váhající. Naléhavost zpevnit Evropu tu ale je. Šéf německé sociální demokracie ostatně vyzval spolustraníky k souhlasu s koaličním vyjednáváním s konzervativci větou: „Neblokujte Evropu blokováním koaliční dohody.“

V Praze se možná brzy bude mluvit o novém francouzsko-německém diktátu. Ale bez ohledu na to, jaké slovo použijeme, evropské dějiny s příchodem jara zrychlí a reagovat na novou pobídku cesty dopředu budeme muset i my.

Zase se Začíná mluvit o evropském snu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.