Podle průzkumu ČSOB optimismus a spokojenost malých a středních podniků lámou rekordy a obdobné je to i s důvěrou do budoucna. Cítíte to také tak ve vašem podnikání?

Respekt - - Anketa -

AlexAnDrA KAlA Profimed

Co se týče výhledu do budoucnosti, tak v krátkodobém měřítku to vypadá dobře, nicméně trh nám již dává jasné signály – realitní bublina, minimální nezaměstnanost, zvyšování úroků, které má zpomalit přehřívání ekonomiky. Přílišný optimismus není proto namístě. Kdo bude připravený, v další krizi vyhraje.

PetrA PlemlOVá Unuodesign.cz a Unuo.cz

Jelikož se nacházíme v období konjunktury, je rozhodně optimismus namístě. Teď jen záleží na tom, jak dlouho se příznivé ekonomické klima udrží. Jak řekl Steve Jobs: „V podnikání nemůžete čekat, až bouřka přejde, je nutné naučit se tančit v dešti.“A pokud zrovna nejste Fred Astaire, doporučuji si pořídit včas a přiměřeně velký deštník. Takovým deštníkem může být například dostatečné cash flow a stavba většího množství menších plachetnic. Osobně si myslím, že období ekonomického růstu je na vrcholu nebo těsně pod ním. Ovšem vrchol této křivky může mít delší setrvačnost a můžeme očekávat zásadní zdražení pracovní síly a jen podniky mající zdravé finance a správnou cenotvorbu budou dlouhodobě schopny prosperity.

ZDeněK CenDrA CDn77.com

Naše CDN77.com je osmdesátičlenná, pět let stará firma. Náš byznys je dodávka IT služeb v cizině – USA a EU. Objektivně je posledních 16–24 měsíců na trhu optimistická nálada, lidé, podnikatelé i zákazníci věří v prodloužení současného stavu, kdy je na trhu zdravá poptávka. Dlouhodobě cítíme několik blížících se problémů, které nás mohou ovlivnit: zvyšující se cena práce, zvyšující se cena externích peněz od bank, pokles dolaru proti koruně (tržby máme v dolarech) a brexit a jeho důsledky (firmu máme registrovanou v Londýně). Osobně jsem optimista a vše, co děláme, počítá s ještě lepší budoucností, než je současný stav. Naše firma měla za loňský rok nejlepší čísla, tedy ano, interně jsme v pozitivní euforii a dál jí věříme.

DArinA ermiSOVá Dara bags

Myslím, že ke spokojenosti v malých a středních podnicích přispívá i současná příznivá všeobecná nálada mezi spotřebiteli, ale i mezi výrobci, dovozci a investory. Za poslední roky se neudála žádná výrazná a destabilizující změna – pro některé to mohlo být zavedení EET, případně implementace GDPR. U nás jsme toto jako komplikace nevnímali, spíš jen jako nárůst administrativy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.