Novozélandská premiérka Jacinda Ardern

Těhotná novozélandská premiérka možná právě teď přepisuje definici slova lídr

Respekt - - Obsah - silvie Lauder

Když se loni na podzim Jacinda Ardern (37) radovala z volebního vítězství novozélandské Labouristické strany, kterou vedla, měla ještě jeden – ryze soukromý – důvod k radosti. Právě týden tehdy zároveň věděla, že je těhotná. Nevíme, z jaké zprávy měla mladá politička větší radost, a ona by si nejspíš odmítla vybrat. Každopádně oba zmíněné úspěchy byly nečekané. A jejich kombinace přináší do politiky vyspělého světa dosud nepoznanou zkušenost.

Jako každá žena

Jacinda Ardern se do čela opozičních labouristů postavila pouhých sedm týdnů před volbami, byla nejmladší v této funkci ve stranické historii a zdědila partaj v krizi, která se v průzkumech veřejného mínění propadla na historické minimum. Zároveň v osobním životě ji a jejího přítele – oblíbeného televizního moderátora a profesionálního rybáře Clarka Gayforda – lékaři varovali, že by mohli mít s početím dítěte „přirozenou cestou“nejspíš potíže a že budou potřebovat asistenci.

Přesto se političce, která nadchla zejména mladé voliče, podařilo labouristy vytáhnout během necelých dvou měsíců o patnáct procentních bodů a nakonec dovést k vítězství. A k početí potomka jí možná pomohla stejná „neoblomná pozitivita“, s jakou se vrhla do kampaně, během níž nakazila novozélandskou společnost do takové míry, až se začalo psát o „jacindamánii“.

Obojí potom Jacindě Ardern zajistí speciální místo v učebnicích. Je sice už třetí premiérkou v historii Nového Zélandu, ovšem první, která ve funkci porodí dítě. To je skutečnost, která rozhodně není přijímána jednoznačně pozitivně. I v tomto ostrovním státě je sice – stejně jako ve většině civilizovaných zemí – zákonem zakázáno, aby se zaměstnavatel ptal na „mateřské plány“zaměstnankyň. Podle některých premiérčiných kritiků však její zaměstnavatelé, tedy občané, měli právo před volbami vědět, že si do čela státu volí ženu, jež plánuje strávit část mandátu mimo úřad. Právě otázku na mateřské plány nakonec dostala hned první den poté, co ji spolustraníci zvolili do čela partaje. A ze stejných zdrojů nyní zní pochybovačné hlasy upozorňující na to, že premiérka bude nějakou dobu chybět (byť jen prvních šest týdnů po porodu, kdy ji plánuje zastoupit vicepremiér, s dítětem pak bude na otcovské dovolené její partner) nebo že její úsudek zamlží nahoru letící hladina hormonů. Hned poté, co vyšlo najevo, že v prvním trimestru sestavovala vládu, se jí také reportéři ptali, jak to zvládla s ranními nevolnostmi. „Jako každá žena,“odpověděla bez mrknutí oka.

Kritické hlasy jsou nicméně v menšině. Nejen na Novém Zélandu, ale i ze zbytku světa jsou spíš slyšet pochvaly, že zásadní součást politiky moderního státu – tedy otázku, jak lidem pomoci zkombinovat práci a rodinu – konečně bude pro voliče představovat někdo, kdo ji reálně žije. A navíc ji žije v rozdělení rolí neodpovídajícím tradičnímu schématu, zato tak jako rostoucí počet lidí všude na světě. Stejně jako v jiných zemích vzrůstá počet dětí, které se rodí párům na hromádce, a premiérka se vdávat neplánuje. Novozélandské noviny rovněž předpovídají Gayfordovi, že si k úspěšné televizní kariéře přidá vizitku vzoru moderního otcovství a ukáže tak názorně, že i muži mohou kombinovat kariéru a péči o děti. Navíc to dává smysl také proto, že premiérka vydělává víc peněz než její přítel.

A pár chce prorážet tradice i v jiných ohledech. Ardern plánuje kojit v úřadě i v parlamentu. Neoznámili pohlaví dítěte a hodlají to udělat až v okamžiku, kdy se narodí. Mimo jiné proto, že nechtějí být zavaleni horou klišé o růžové nebo modré výbavě. „Když mi moje sestra řekla, že je těhotná, tak jsem jí prostě nechtěla nakoupit hromadu růžové. Místo toho jsem nakoupila genderově neutrální věci, i když bylo vcelku těžké je sehnat,“nastínila svůj postoj premiérka novozélandským novinářům. Zároveň se ale ani jeden z páru netváří, že to bude selanka – opět, jak to velmi dobře ví většina pracujících rodičů. „Nedělám si iluze, že to bude snadné,“prohlásila politička otevřeně.

Jacinda Ardern by tak mohla být političkou z nové éry. Byť pořád jde o první vlaštovku. Rakouská panovnice Marie Terezie sice rodila jedno dítě za druhým, zatímco vedla války o zachování celistvosti monarchie a řídila zásadní společenské a politické reformy, ale byla spíše výjimkou jak ve vzdálenější, tak moderní historii. První a poslední šéfkou vlády, která zažila těhotenství, porod a péči o malé dítě během výkonu funkce byla před třiceti lety pákistánská politička Bénazír Bhutto. Jedno dítě porodila dva měsíce před volbami v roce 1988, v nichž následně triumfovala, a další během pobytu v premiérské funkci o dva roky později. V posledních letech pak častěji vídáme ve vrcholných funkcích političky, které zvolily život bez dětí (německá kancléřka Angela Merkel nebo britská ministerská předsedkyně Theresa May). Omezená zkušenost s reálným rodinným životem je pak těmto lídryním paradoxně vyčítána stejnými kruhy, z nichž nyní znějí pochybnosti o tom, zda je vhodné kombinovat vládnutí zemi a péči o kojence. A obvykle s argumentem, že nemohou rozumět starostem svých občanů, když s nimi nemají vlastní zkušenost. Novozélandská premiérka by jim tedy mohla porozumět z první ruky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.