Nejdůležitější světová lednice

Respekt - - Dopisy -

Ať už postihne lidstvo a planetu, kterou obývá (a ničí), jakákoli pohroma, Norsko je připraveno zasáhnout a všechny zachránit. Nebo se o to aspoň pokusit. Proto teď norský stát investuje v přepočtu zhruba čtvrt miliardy českých korun do vylepšení Špicberského globálního úložiště semen. Norsko ho postavilo před deseti lety hluboko v tamních horách a v současnosti je v něm uschováno téměř 900 tisíc druhů semen obilovin, brambor či rýže prakticky ze všech zemí světa.

Kapacita zařízení je pětinásobná a zásoba čeká na moment, kdy přírodní nebo člověkem způsobená katastrofa sprovodí ze světa nějaký druh poživatelné rostliny. Zemědělci sáhnou do špicberských zásob, druh oživí a možná tím předejdou hladomoru. Aby ale vše fungovalo, musí se semena „v nejdůležitější světové ledničce“dobře chránit. A to je v době globálního oteplování čím dál těžší.

Stavbaři tak nyní přistaví k úložišti nový tunel a novou chladicí budovu, píše technologický server The Verge. Je to nutné, protože kvůli neobvykle vysokým teplotám taje na Špicberkách permafrost; přesněji řečeno „dosud permafrost“. Do budovy začalo zatékat, ovšem protentokrát drahocenná semena zůstala v bezpečí.

Za desetiletou existenci se již úložiště jednou osvědčilo. V roce 2015 byla pomocí zdejších vzorků založena podobná úložiště v Libanonu a Maroku, protože jediné dosavadní zařízení sloužící celému regionu, které se nacházelo v syrském Aleppu, padlo za oběť tamní válce.

čTěTE KaždÝ dEn PRavIdELnÝ vÝběR ZE SvěTovÝCh médIí. dEnní mEnu na www.RESPEKT.CZ

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.