Směr Stuttgart

marek Švehla

Respekt - - Obsah -

Řečeno s Járou Cimrmanem – můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Z Německa dorazila zpráva, že tamní Nejvyšší správní soud povolil městům Stuttgart a Düsseldorf zakázat na svém území pohyb dieselových aut (kromě těch nejnovějších, známých jako Euro 6). Jde o převratnou změnu, která ovlivní automobilismus v celé Evropě včetně Česka (více na str. 25–26).

Radní Stuttgartu prohlásili, že k zákazům přistoupí již letos – napřed v určitých ulicích, později v celém městě. Další města budou následovat. Výroba, vlastnictví a provoz aut sice patří k ikonickým aspektům Německa, ani jako takové ale nedokážou vzdorovat jinému charakteristickému rysu či nepřehlédnutelnému trendu našich sousedů – ráznému pojetí ochrany životního prostředí a zdraví.

V tom není Německo výjimečné, podobnou cestou jde i Skandinávie, vzhledem ke své velikosti se však Německo běžnému evropskému chápání vymyká. Němci se pustili do ohromující přeměny energetiky v moderní zelené zdroje. Omezení a postupný zákaz dieselů je podobného charakteru. Spoustě rodin přinese rozhodnutí potíže v podobě nečekaných výdajů, konkrétní provedení a míra ohledů na vlastníky aut ale bude pouhá technikálie. Podstatný je princip téhle politiky, v jejímž rámci začala brát německá města ochranu životního prostředí jako skutečnou prioritu. Nese to řadu kontroverzí, těžit z toho ale budou obyvatelé, proto si tipněme, že nebude cesty zpět.

Jsme tak svědky modernizace, které zatím Česko ne zcela rozumí. K omezení byť jen nejstarších dieselů tady nemají odvahu ani nejvíc znečištěná města jako Praha. Policie neumí potírat bezohlednost v podobě odstraňování filtru pevných částic, která emise z dieselů výrazně zhoršuje. Stát nedokáže vymoct ani výrazné zlepšení kvality vzduchu v zamořené Ostravě.

Vidět v německé politice radikálnost či podivné experimenty by proto bylo nedorozumění. Češi tuhle inspiraci potřebují a neměli by ji odmítat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.