Který z nominovaných oscarových snímků si vysloužil vaši největší pozornost a proč?

Respekt - - Anketa - vŠEChny odPovědI naJdETE na RESPEKT.CZ/anKETa

JindřišKa bláhová filmová kritička, Respekt

Nejvýraznější je film, který mezi desítku nominovaných proklouzl tak trochu na poslední chvíli – Nit z přízraků P. T. Andersona. Jak dokazují hlavně jeho dřívější Hříšné noci, Anderson v kondici umí být strůjcem fantasticky bohatých, na milimetr přesně promyšlených filmových světů a dokáže pravidla žánru naplnit téměř hmatatelnou pocitovostí. Drama osudového vztahu krejčího z Londýna padesátých let je bravurní studií majetnictví a závislosti ve vztazích. Tichý film, v němž jsou významy zašité do podšívky a podávané v houbové smaženici. Zřejmě jej zastíní ty hlasitější jako Tři billboardy kousek za Ebbingem, v pelotonu druhý nejlepší. Naproti tomu místo třeba takovému The Florida Project nepochopitelně zabírá „dobový biják“bez nápadu Tvář vody.

Kamil Fila filmový kritik, Ještě větší kritik.cz

Z devíti filmů v hlavní kategorii mi přijdou dokonalé dva: dobové psychologické drama Nit z přízraků a černá tragikomedie ze současnosti Tři billboardy kousek za Ebbingem. V prvním podává famózní výkon Daniel Day-Lewis a napětí se tu vystavuje i z toho, když hrdina stříhá látku nebo přišívá knoflík. Je to asi nejjemněji vystavěný film na téma toxických milostných vztahů, jaký vznikl za posledních dvacet let. Tři billboardy zase v každé scéně překvapují nečekaným vývojem postav nebo děje, a je to vlastně detektivka o tom, k čemu dochází v pauzách, kdy se nevyšetřuje zločin. Nemám zábrany doporučit Tři billboardy úplně každému divákovi či divačce, bez ohledu na věk nebo vzdělání. Nit z přízraků už je vyloženě pro fajnšmekry, kteří mají trpělivost a umějí si všímat detailů.

Táňa Zabloudilová textová editorka ČRo Radio Wave

Dej mi své jméno, nejlepší love story, jakou jsem viděla. Díky fyzickému herectví Timothéa Chalameta, jeho klackovitě upřímné tělesnosti, přesné režii Luky Guadagnina a terapeutickému vyvrcholení scénáře se můžeme v bezpečí liberálního rodinného prostředí společně se sedmnáctiletým Eliem poprvé zamilovat. Jednoduché. Jenže tenhle film to umí jako málokterý jiný. Stihl si díky tomu získat fanoušky, pro něž je už teď kultovní. V nominacích je však do počtu, šanci mají „oscarověji“laděné snímky, z nichž bych to přála víc Třem billboardům než Tváři vody. Martin McDonagh použil své trademarkové vtipné konverzace ve filmu, který dokáže o nejtěžších věcech vyprávět, aniž by ztrácely závažnost a divák se zároveň nechtěl střelit do hlavy. Místo deprese ordinuje aktivitu, byť třeba marnou.

Tomáš STeJSKal filmový redaktor hn

Zatímco favorizovaná Tvář vody zaslouží pozornost hlavně svou průměrností a režisér Christopher Nolan si zase svým Dunkerkem o pozornost akademiků velikášsky – byť mnohem oprávněněji – říká, jsou filmy, které naopak pozornosti vzdorují. Třeba nenápadné, leč precizní drama Nit z přízraků Paula Thomase Andersona. A pak je tady titul, jenž leckteré oscarové akademiky odpuzuje. Proč by se přece měli dívat na horor? Tím spíše je nutné vyzdvihnout satirický horor Uteč, který rafinovaně útočí na rasovou nenávist i na vše průměrné. Režijní debut komika Jordana Peelea je jízlivým společenským komentářem, jenž ukazuje, že odjakživa podceňovaný žánr má dnes opět sílu s patřičnou intenzitou kriticky vypovídat o své době. Oscar pro Uteč by byl báječný políček, který akademici vlepí vlastnímu dosud tak zkostnatělému vkusu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.