Když nás hlídají kamarádi

Spor Andreje Babiše s Michalem Murínem má nadějný výstup – šanci na proměnu GiBS

Respekt - - Fokus Agenda - JArOSLAV SPUrnÝ

Spor o to, zda má premiér Andrej Babiš v demisi právo odvolat šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína, se minulý týden dostal na stůl Bezpečnostní rady státu i parlamentu. Jde o mocenskou hru, která by mohla zkomplikovat vyšetřování podvodu na Čapím hnízdu? A existují vůbec skutečné důvody k plukovníkovu odvolání?

Bezpečnostní rada státu ani poslanecký výbor pro bezpečnost zatím odpovědi nedodaly: rozhodnutí se odkládá minimálně o týden. Nicméně jeden poměrně nadějný výstup již máme. Debatu o možné reorganizaci inspekce. Způsob, jakým už léta funguje, totiž zásadně zpochybňuje její nestrannost.

Dejte jim jinou nálepku

Michal Murín čelí několika podezřením. Premiér Babiš dostal v únoru do ruky dokument z loňského dubna. Jde o návrh na kárné řízení se šéfem GIBS, který poslali vrchní státní zástupci v Olomouci jeho tehdejšímu nadřízenému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Podle Babiše obsahoval dokument závažná obvinění, která Sobotka smetl ze stolu. Sobotka naopak tvrdí, že informace o možné Murínově vině, předložené žalobci, nepovažoval za podstatné, a proto kárné řízení nezahájil. Pro bývalého premiéra je však problém to, že o jeho údajném rozhodnutí neexistuje žádný dokument. Deset měsíců starý návrh na kárné řízení je tedy stále platný a měl by ho řešit současný premiér. A ten se do toho pustil.

Každý výslech jiná verze.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.