Mini-Macron

Respekt - - Fokus Kontext -

Změnu německé politiky pozorují i severoevropské země, ačkoli ty se jí spíše obávají. Naznačilo to minulé úterý zveřejněné společné prohlášení ministrů financí osmi zemí (Pobaltí, Skandinávie, Irska a Nizozemska), kteří varují před nekritickým přijetím Macronových plánů. „Přenesení dalších pravomocí na evropskou úroveň bychom měli zvažovat, jen pokud opravdu přinese přidanou hodnotu,“odmítají přílišný proevropský idealismus: „Musíme se dohodnout na tom, jakou integraci bezpodmínečně potřebujeme, a nikoli na tom, co si přejeme.“Státy eurozóny by se podle jejich názoru měly včasnými reformami připravit na případné krize a nepočítat s automatickou pomocí ostatních.

Tato „severská aliance“se postavila za linii, kterou v minulých německých vládách garantoval ministr financí Wolfgang Schäuble. Podstatné pro něj bylo dodržování pravidel, rozpočtové úspory, reformy v předlužených zemích evropského jihu – nikoli slavnými anglosaskými ekonomy doporučované odepisování dluhů nebo větší výdaje Němců, jež by srovnaly systémovou nerovnováhu v měnové unii složené z tak odlišných ekonomik.

Veterán Wolfgang Schäuble v nové vládě nezasedne. Post ministra financí obsadí dlouholetý starosta Hamburku Olaf Scholz ze sociální demokracie, která Macronovy návrhy výslovně vítá. Severoevropské vlády si zjevně nejsou jisté, zda jejich dřívější shoda s Němci potrvá. A není to jediný důvod jejich zmíněného opatrného prohlášení.

„Tyto státy se neobávají jen toho, že nová vláda přemýšlí více francouzsky. Chtějí také zabránit tomu, aby prakticky jen tyto dvě velké země rozhodovaly o evropských reformách,“cituje deník Frankfurter Allgemeine Zeitung anonymně vlivného evropského diplomata. Proto se k severské iniciativě přidaly i dva státy, v nichž se eurem neplatí – Švédsko a Dánsko. Euforie zastánců výrazné integrace i obavy jejích odpůrců jsou pravděpodobně přehnané. Kapitola věnovaná Evropské unii je v novém koaličním programu formulovaná obecně, na rozdíl od velmi konkrétních kapitol k domácí politice. „Očekávám, že výsledkem bude mini-Macron. Tedy reforma Unie, ale nikoli tak výrazná, jakou si francouzský prezident přeje,“říká Josef Janning, specialista na vztah Německa a EU a ředitel berlínské pobočky think tanku European Council on Foreign Relations.

Němci pro budoucnost Evropy považují za podstatné především odhodlání Emmanuela Macrona k reformám francouzské ekonomiky. Zároveň vědí, že se potřebuje před svými voliči blýsknout na evropském poli. Podle Janninga proto nová vláda v Berlíně dopřeje Macronovi nějaký úspěch na evropské scéně, avšak nebude podporovat kroky, které sama považuje za mylné. Zvláště směrem k rozvolnění rozpočtových pravidel a stálému přesunu peněz z prosperujících zemí do těch předlužených.

Janning odhaduje, že v příštích letech vznikne Evropský měnový fond – národní vlády si však nad ním udrží silnou kontrolu. Němci podle jeho názoru podpoří bankovní unii, ač s jejím vznikem budou kvůli problémům italských bank co nejvíce otálet a nebudou jej příliš hlasitě oznamovat – z obavy, aby se nerozproudila příliš hlučná debata o rizicích pro ně- 42 mecké daňové poplatníky. Vznikne společný rozpočet eurozóny, bude však mnohem menší, než chce Francie.

Vznikne zkrátka mini-Macron – a nikoli „nové založení Evropy“, o kterém francouzský reformátor hovořil v září na Sorbonně. Němci pozorují, že Macronovy nápady nemají podporu mnoha jiných členských států EU. Katastrofální je

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.