Nepřipraveni na bouři

Respekt - - Fokus Kontext - Www.RESPEKT.CZ/audIo

Jakmile ale nastane krize, projeví se onen proevropský reflex. A umožní skok k další integraci. Tato vlastnost se odráží v programu nové vlády a právě na ni míří kritika. Plány posledního kabinetu Angely Merkel nepochybně občanům pomohou: stát se pustí do masivní výstavby bytů i rychlého internetu, větší prioritou se stane péče o zaostávající regiony, rodiče získají právní nárok na celodenní péči o děti chodící do základních škol a podobně.

„Taková koaliční dohoda by se výborně hodila do Německa, které žije izolované od světa,“píše třeba Klaus Brinkbäumer, šéfredaktor týdeníku Der Spiegel – ale nikoli do současných bouřlivých časů. Německo podle jeho soudu musí udělat více pro to, aby Evropa jako celek fungovala a v nebezpečném globalizovaném světě obstála.

Skoro všechny výdaje nové vlády z padesáti miliard eur rozpočtového přebytku míří na domácí projekty – jen malá část do mezinárodní politiky. Tedy do evropské obrany, rozvojové pomoci nebo diplomacie. „Propast mezi očekáváním, které mají ostatní země od Německa, a reálnými kroky berlínské politiky je čím dál hlubší,“shrnuje to Alexander Lambsdorff, bývalý viceprezident Evropského parlamentu a nyní německý opoziční poslanec za liberální FDP.

V homeopatických dávkách však ke změnám dochází. V názorových posunech při záchraně eurozóny, častějších zahraničních misích německé armády a opakujících se projevech předních politiků o převzetí větší odpovědnosti za Evropu a za svět. Posun v integraci eurozóny, ve směru Emmanuela Macrona, bude na této cestě dosud nejsilnější dávkou. Revoluce v integraci to však velmi pravděpodobně nebude.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.