Ficův převrat

Slovenský premiér si zabouchl únikové dveře

Respekt - - Obsah - erik tabery

Situace na Slovensku se po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně stále silněji vyhrocuje. Země řeší všemožné scénáře, které za násilným činem mohou stát, ale téměř v každém se najde nějaká linka vedoucí k vládnímu Smeru. Ne že by snad přímo za vraždou tato strana stála, ale partaj Roberta Fica je u moci tak dlouho, že je zapletená do nebývalého počtu afér. Premiér si to evidentně uvědomuje a přišel se šokujícím protitahem. Obvinil prezidenta Andreje Kisku, který vyzýval k rozhodnému řešení krize, že ho řídí americký finančník a filantrop s maďarskými kořeny George Soros.

Následně Fico prohlásil, že jeho političtí soupeři chystají státní převrat, a v pátek dokonce přišel s tvrzením, že se lidé před večerní demonstrací ozbrojují, aby mohli zaútočit na státní úřady. Tohle je začátek konce dlouholetého slovenského premiéra. To by mohla být poměrně banální zpráva, kdyby se nerozhodl vzít celou společnost s sebou.

Vlastizrada

Robert Fico není ani první, ani poslední politik, který se snaží odvést pozornost od svého problému. Jde vlastně o přirozenou reakci. Nicméně každá kouřová clona s sebou nese nějaké důsledky. Politik musí zvažovat „vedlejší škody“jak pro svou osobu, tak pro společnost, kterou zastupuje. Zodpovědný politik pak raději utrpí újmu vlastní, než aby vážně ohrozil politiku jako celek. Robert Fico má ale k odpovědnému chování daleko a zvolil taktiku tak ničivé destrukce, že podobný případ v poslední době v Evropě nenajdeme.

Obvinit hlavu státu bez aspoň základní indicie, že ji řídí někdo ze zahraničí, je urážka. Obvinit ji z chystání převratu, je dokonce poplašná zpráva. Vlastně neexistuje horší nařčení a pro Roberta Fica není jiná cesta, než aby postupoval právní cestou a Andreje Kisku oficiálně obvinil z vlastizrady. Jestli nemá důkazy – a ty bude mít těžko, protože si vše vymyslel –, musí skončit.

Fica vyprovokovalo prezidentovo vyjádření, že nastalou krizi je třeba řešit buď změnami ve vládě, nebo předčasnými volbami. Je absurdní označovat takový apel za výzvu k převratu, když oba kroky mají v rukou parlamentní strany. I kdyby Andrej Kiska ve svém úřadě tančil čardáš (když už ho má řídit Maďar), neprosadí ani volby, ani vládní změny. Zdá se, že pro Roberta Fica je pokusem o převrat už jen zmínka o jeho možném odchodu.

Ale budiž, v tomto případě ještě jde o střet dvou silných politiků – premiéra a prezidenta, kteří si to mohou veřejně vyříkat a mají podobný mediální prostor. Ovšem řeč o tom, že lidé, kteří se chtějí na demonstraci kriticky vyjádřit k politice Smeru, chystají ozbrojený útok na státní instituce, je už projev šílenství. Tady premiér útočí na vlastní občany, které by měl zastupovat, a vyvolává ve společnosti strach.

Do opozice

Když se na veřejnosti poprvé objevila zpráva o vraždě novináře Jána Kuciaka, vyvolalo to šok. Jen člověk s velkou fantazií mohl čekat, že v blízké budoucnosti někdo tento emocionální otřes překoná. Tím méně premiér země. Zpočátku se zdálo, že situaci zklidní případná rezignace ministra vnitra Roberta Kaliňáka, kterému nevěří nejen média, opozice, ale ani rodiče zavražděných, což je velmi silný symbolický moment.

Robert Fico svými kroky nicméně způsobil, že Kaliňák je dnes menší problém. Jak chce pokračovat v premiérské funkci, když se mu stát doslova rozpadá pod rukama? A navíc jeho přímým přičiněním? Za pár dní vyplulo na povrch tolik kauz, afér, informací o propojení policistů a podsvětí, že tady už se dá mluvit o systémovém problému. A jak už bylo řečeno, poměrně často jsou do skandálů zapleteni politici Smeru. Ukazuje se, že tato strana je až příliš dlouho u moci, a aby se klientelistické vazby zpřetrhaly, bude muset zamířit do opozice.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.