Jednání o vládě komplikuje kSČM

Jednání o vládě komplikuje ksčm odporem k vojenským misím

Respekt - - Obsah - sILvIe LaudeR

silvie Lauder

květnová schůze širšího vedení KSČM trvala podle zkušených účastníků poměrně krátce, od devíti do dvou, ale emoce během ní vystoupaly výš než obvykle. „Vzrušení je logické,“říká k tomu partajní europoslanec Jaromír Kohlíček. „Jde přece o naši budoucnost.“Schůze měla vyřešit podporu komunistů vznikajícímu kabinetu Andreje Babiše a ČSSD, přičemž, jak se ukázalo, ani v obvykle příkladně ukázněné straně, jako je KSČM, nepanují na toto téma úplně jednotné názory.

Předseda komunistů Vojtěch Filip se sice v úvodní řeči schůze pochlubil (což víme proto, že celou jeho řeč přetiskly partajní Haló noviny) tím, jak se jemu a ostatním vyjednávačům podařilo v jednáních o vládě prosadit vynikajícím způsobem komunistický vliv, někteří z přítomných ovšem měli jiný dojem. Různých výtek a technických nejasností byla spousta, největší rozhořčení ovšem vyvolal fakt, že se vznikající kabinet v programovém prohlášení zavazuje k posilování účasti českých vojáků v mezinárodních vojenských misích. Komunisty to podráždilo natolik, že začali Andreji Babišovi hrozit odejmutím podpory. V už tak obtížném a dlouhém vyjednávání o vládě se objevil další vážný zádrhel.

Neuhneme

Komunisté na svůj odpor k zapojení českých vojáků v zahraničních misích (a samozřejmě i s navyšováním jejich počtu) upozorňují od začátku jednání o vládě, vývoj posledních dní je pak podle jejich slov nepříjemně překvapil. Jednak tím, že se slib posilovat mise v programu kabinetu přes jejich varování skutečně objevil, a také proto, že hnutí ANO ukazuje, že jej myslí vážně. Menšinová vláda Andreje Babiše poslala před měsícem do parlamentu návrh, v němž navrhuje posílit zahraniční mise v letech 2018–2020 o stovky vojáků, kupříkladu v rámci mise pro Afghánistán Resolute Support jdou počty nahoru z 245 na 390. Minulý čtvrtek návrh hladce prošel Senátem, v dolní komoře se bude projednávat na schůzi od tohoto úterý – a bude tam mít větší potíže, soudě podle výsledku jednání výboru pro obranu, kde bylo hlasování vyrovnané se sedmi hlasy pro a sedmi proti.

„My je od počátku upozorňujeme, že přes mise vlak nejede,“říká poslanec Alexander Černý, stínový ministr obrany za KSČM. „Tohle považujeme za podraz. Chtějí naši důvěru, ale zároveň dělají něco, o čem vědí, že nám vadí.“

Komunistům leží v žaludku zejména zmíněná mise v Afghánistánu a také nasazení českých vojáků v pobaltských zemích. Na otázku, proč vlastně jim tohle mezinárodní angažmá vadí, opakují známé fráze o tom, že nemohou podpořit mise, které neschválila Rada bezpečnosti OSN. „My jsme prostě proti vysílání vojáků, pokud to není pod vlajkou OSN,“říká místopředseda KSČM Petr Šimůnek. Jenže třeba afghánská mise má jednak „nebojový charakter“(jejím cílem je výcvik afghánských ozbrojených sil a poradenství) a kromě toho se odehrává s posvěcením Rady bezpečnosti. „Ano, tuto misi skutečně schválila Rada bezpečnosti,“říká Šimůnkův stranický šéf Vojtěch Filip, „ale další mise, zejména ty v pobaltských zemích, mezinárodní právo nerespektují.“

V Pobaltí čeští vojáci působí v několika misích NATO, které tu rozmístilo své síly po ruské anexi Krymu v létě 2016, aby chránilo své východní členy před možnou ruskou agresí. Účastí na misích tak Česko plní spojenecké závazky, které mu vyplývají z členství v Severoatlantické alianci. „Je to zjevně namířeno proti Rusku, NATO tam jen zvyšuje napětí,“říká Černý, stranický expert na obranu.

Nad nejnovější komplikací v procesu vládního vyjednávání se předsedové tří stran sešli minulý čtvrtek večer v průhonické Sokolovně, k žádnému závěru ovšem nedospěli. Zatímco Andrej Babiš po necelých dvou hodinách prohlásil, že „jde víceméně o formulace“, pro sociální demokraty i komunisty zůstává otázka

„CHTĚJÍ NAŠI DŮVĚRU, ALE DĚLAJÍ NĚCO, O ČEM VĚDÍ, ŽE NÁM VADÍ.“

misí zásadním problémem. První jmenovaní tak budou trvat na tom, aby se pasáž o nich v programovém prohlášení nijak neměnila, druzí chtějí její téměř celé vyškrtnutí. „Budeme trvat na tom, abychom plnili naše spojenecké závazky,“říká předseda ČSSD Jan Hamáček. „Není důvod nic měnit.“

Zatím není jasné, jak jednání o vládě ovlivní debata o navýšení misí, které, jak už bylo řečeno, čeká sněmovnu tento týden. Podle některých komunistů, třeba podle stínového ministra Černého, totiž „podpora vládě končí ve chvíli, kdy dojde k navýšení misí“. Šéf komunistů Filip ovšem tuto hrozbu nepotvrdil. Předseda ČSSD Hamáček ve schválení návrhu, který nejspíš podpoří i pravicová opozice, naopak vidí řešení patové situace. „Pokud najdeme dostatek hlasů na odsouhlasení mandátu, který je dnes ve sněmovně, tak by se celá situace vyřešila,“říká.

Naši lidé v ČEZ

V rozruchu kolem misí trochu zanikl další klíčový požadavek, který vzešel ze schůze vedení KSČM. Komunisté v něm „trvají na zodpovědném výběru členů vlády, aby byli zárukou naplňování dohodnutých programových bodů, a také na výběru osob spravujících státní majetek a firmy s rozhodující majetkovou účastí státu“. Podle místopředsedy Šimůnka to znamená, že komunisté chtějí znát před jmenováním jména ministrů a obsadit svými lidmi orgány státních a polostátních podniků – zejména jim jde o České dráhy, Českou poštu, ČEZ nebo Budvar.

Jména ministrů za ANO chce Andrej Babiš oznámit nejprve prezidentovi a již dříve prohlásil, že na personální složení vlády nebudou mít komunisté vliv. Sociální demokracie svoje kandidáty představila v pátek: navrhuje předsedu Hamáčka na vnitro, europoslance Miroslava Pocheho na zahraničí, bývalého radního Kraje Vysočina Petra Krčála na ministerstvo práce a sociálních věcí, prezidenta Agrární komory ČR a exministra z Rusnokovy vlády Miroslava Tomana na zemědělství a bývalého olomouckého primátora Antonína Staňka na kulturu.

Personální požadavky KSČM přibyly na dlouhý seznam otázek k řešení: ČSSD totiž s účastí komunistů v orgánech státních a polostátních firem problém nemá, hnutí ANO naproti tomu ano. Spor o vojenské mise tuto věc ale odsunul do pozadí: na zmíněné schůzce předsedů v Sokolovně o tom podle účastníků nepadlo ani slovo. Na definitivní rozhodnutí o vládě si tedy musíme počkat do poloviny června. Komunisté už oznámili, že se s konečnou platností vysloví až po výsledku vnitrostranického referenda, které v řadách ČSSD na téma vládní účasti startuje toto pondělí.

(Filip s Babišem)

Musíte počkat do třešní.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.