Žádaná hodnota

Respekt - - Téma -

hlídku, a jelikož se bála, posunula dopředu čas na hodinách. Před ostatními se k tomu přiznala až po dalším dni. „Přiznat před ostatními chybu, to byl těžký okamžik.“ Dodržovat skautské principy v politice, která je plná slibů, intrik a kompromisů, je možná nejtěžší ze všech profesí. Vůdce skautského střediska v Semilech přezdívaný Baghíra, občanským jménem Jan Farský, si z toho ale prý udělal svoji přednost. Jako svého asistenta si vybral člena svého oddílu. Neudělal to z protekce, ale „aby na něho dohlížel“. Farského politická hvězda začala stoupat už v raném mládí – ve třiadvaceti se stal zastupitelem města Semily, v sedmadvaceti jeho starostou. V loňských parlamentních volbách pak hnutí STAN dovedl do sněmovny navzdory tomu, že mu průzkumy přisuzovaly méně než potřebných pět procent.

Také Farský si oddílem prošel od dětství až do dospělosti, což prý mělo na jeho život a kariéru zásadní vliv. „V malém věku se formuje vaše osobnost, proto se ve skautu častěji rodí nějaké elity,“přemýšlí ve své kanceláři ve sněmovně. „Stát se lídrem mezi stejně starými dětmi je strašně těžké. Někdy dokonce vede mladší člen o něco starší kluky, což je obrovská zkušenost,“říká poslanec.

Když přijde řeč na předsedu otevřeně xenofobní Strany přímé demokracie Tomia Okamuru, který se hlásí ke skautům, Farský krčí rameny. „To, že někdo byl ve skautu, ještě neznamená, že je opravdu skautem. A že někdo není ve skautu, neznamená,

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.