Metál pro Sýse?

Erik Tabery

Respekt - - Obsah - Erik Tabery

Tato glosa je vlastně pokračováním editorialu ze třetí strany. Žijeme totiž v době, kdy se pravá vydává za levou a bílá za černou. Zatímco se tupí Ferdinand Peroutka, chystá se ocenění pro normalizačního žurnalistu a veršotepce Karla Sýse. Poslanci v pátek probírali bod „seznam návrhů osob navržených Poslaneckou sněmovnou na státní vyznamenání“, kde byl „za zásluhy o literaturu“navržen i Karel Sýs. Hlasovali pro něj poslanci ANO, ČSSD, KSČM, SPD a Piráti, ze 161 přítomných poslanců Sýse podpořilo 108 zákonodárců.

Je pravda, že v době, kdy už v nejvyšší politické kariéře nevadí členství v KSČ, a dokonce ani spolupráce s StB, to už může znít jako zbytečné volání po spravedlnosti, nicméně oceňování kádrů kolaborantské žurnalistiky je přece jen něco, co se nemá s klidem přejít.

Pokud se někomu líbí Sýsovy básně, je to jeho věc. Stát ale nemůže tvrdit, že se zasloužil o literaturu, protože to není pravda. Tedy pokud tím nemá být řečeno, že se zasloužil o literaturu negativně. Sýs vedl kulturní rubriku v propagandistické Tvorbě. Pomáhal tak totalitnímu státu v šíření oficiálního škváru na úkor tvůrců, kteří i kvůli lidem jako Sýs nemohli tvořit, respektive svoji práci publikovat.

Mnozí komunistickému básníkovi vyčítají jeho porevoluční (v komunistických Haló novinách) útočnou kritiku na adresu demokratického státu. To ale není téma. Sýs prostě využívá svobody, kterou před rokem 1989 pomáhal potlačovat. Jeho odpovědnost za činy před revolucí však smýt nelze a bere dech, že se parlament rozhodl za kolaboraci vystavovat vyznamenání.

Hodnoty v české společnosti se evidentně rychle vracejí do starých kolejí. V roce 1989 získal režimní titul zasloužilý umělec, aby o pár měsíců později už svobodný PEN klub řešil, jak se Sýse zbavit, protože je pro ostatní literáty ostudou. A dnes už má zase získat ocenění.

Nebude překvapením, když Miloš Zeman (jemu se seznam navržených zasílá) Sýse ocení, protože jsou stejná krevní skupina. Zarážející ale je, že se k podpoře přidali také Piráti, kteří jsou jinak velmi přísní i k svobodným létům devadesátým.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.