O svých depresích, úzkostech, panikách mluvíte veřejně (a otevřeně). Co děláte pro to, aby váš život byl šťastnější?

Respekt - - Anketa -

TOy BOx výtvarnice

Kvůli tomu, že jsem odmala trpěla depresemi a úzkostmi, ke svému štěstí mám komplexní a důsledný přístup. Mám práci, které věřím a baví mě, s partnerem pracujeme oba na tom, abychom měli šťastný vztah a rodinu, v níž nám bude dobře a bude zdravým prostředím pro čtyři malé děti (a tři psy). Chodím, přestože už v současné době výraznými psychickými problémy netrpím, pravidelně na psychoterapii, kde se snažím případným problémům předcházet. Dávám si pozor na životosprávu: vstávám kolem sedmé a snažím se chodit spát o půlnoci. Jím pouze rostlinnou stravu, jsem takřka úplný abstinent a fyzicky se odrovnávám na tréninku thajského boxu. Kromě toho mám spoustu věcí a rituálů, které mi dělají radost: kreslím a u toho poslouchám on-line kurzy, chodím na rapové koncerty a stavím hrady na pískovišti. Myslím, že všechno tohle mě dělá šťastnou.

Jan KOryTář ekolog a politik

Proto, abych byl šťastnější, nedělám nic. Štěstí není to, po čem toužím. Mnohem důležitější je pro mě pocit vnitřního klidu a smysluplnosti toho, co dělám. Tyto pocity nacházím v přírodě, s vlastními dětmi nebo když vidím výsledky své práce, které dělají ze světa lepší místo pro život. Pokud zní otázka tak, co dělám pro pocit štěstí, abych se vyhnul depresi, tak je to asi nepochopení toho, o co jde. Štěstí a deprese nejsou dvě strany téže mince. Deprese v mém případě vznikly nejspíše jako efekt dlouhodobých pocitů frustrace z neschopnosti řešit některé problémy ve společnosti, jejímž jsem členem, které nakonec vyústily v depresi. Vymazat si ale některé problémy z hlavy jen proto, abych byl šťastný, neumím. Štěstí není to hlavní, co v životě hledám.

Kamil Fila filmový recenzent

Dělám to poměrně mechanicky: cvičením, kde mi jde o to rozproudit v těle krev a lymfu, zároveň rozhýbat typicky ztuhlá místa, nakopnout nervovou soustavu k větší výkonnosti a v posledku pak vyloučit nějaké endorfiny. Je jistě také fajn trávit čas s lidmi podobně naladěnými, především s těmi, co mají smysl pro humor a sebereflexi. Od propadu do hlubin beznaděje pomáhají antidepresiva. Ale jinak si nemyslím, že životním cílem je být šťastný. Můžete být třeba zajímaví, usilující, vzdorující, trpěliví... Zrovna ve slově trpělivost je obsaženo i utrpení a utrpení není jenom pasivita, ale i passion (vášeň). À propos: když jste zamilovaní, jste šťastní?

Eva HOluBOvá herečka

Chce to RESPEKT! Respekt před Bohem Otcem a Matkou Přírodou! Respekt vůči okolí, ale také hodně vůči sobě. Ten je mimo jiné podmíněn prací nebo činností, z níž máte respekt. Víra, láska, svoboda jsou bohyně, které nás činí šťastnými. Odvaha, vůle, pokora jsou prostředky, jak se k bohyním dostat. Maminka říkávala: Nepřeceňuj, co nemáš, nepodceňuj, co máš. Abych si tohle všechno uvědomila, abych to mohla žít, musím mít respekt ke svému času, musím si občas nastavit svůj čas, aby se Země točila pomaleji, abych si vše, co nám život dává, měla čas vychutnat. Respekt k životu!

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.