O baobabu

Respekt - - Kultura | Styl - cO se nOsí Karolína Vránková

Africká legenda. Za vesnicí rostl baobab. Rostl tam déle, než co pamatovali nejstarší muži kmene. Každý rok na něm vyrostly plody. Ženy jedly jejich dužinu, a protože neznaly molitan, nic jim nepřipomínala a zdála se jim lahodná. Také ji sušily na prášek, který se používal proti horečce. Nemocný se po něm uzdravil, nebo taky ne, všichni však věřili moudrosti baobabu.

Nejstarší muži kmene vyprávěli, že v baobabu žije duch. Lidé se proto často chodili s baobabem i radit. Také jedna žena, která měla ošklivého muže. Byl tak šeredný, že se na něj nemohla ani podívat. Šla k baobabu a všechno mu vypověděla. Její ošklivý manžel jen dřepí před chýší a dloube se v nose, heká a stěžuje si na palčivé slunce a na špatné zažívání a na slabost a ujídá jí prášek z baobabu. Duch ženu vyslechl a odmlčel se.

Čekala na odpověď a denně přicházela k baobabu. Třetí den nechápala, co se děje. Kolem byly kamery a mikrofony a nad baobabem létal dron. A spousta ještě ošklivějších mužů než její manžel, kteří ještě víc hekali. Mazali si červenou kůži krémem a cpali se práškem z baobabu, aby byli zdravější. Začali si ji fotografovat. Žena utekla za svým manželem, který se jí v porovnání s nimi zdál ještě docela dobrý. Moudrý duch z baobabu zase jednou pomohl.

Dodatek. Muži natáčeli reklamu na nové produkty z plodů baobabu. Baobab je totiž nejnovější superpotravina – tlačí na dosavadní favority jako ovoce godži a açaí. Plod baobabu má vysoký obsah vitaminu C, šestkrát víc vlákniny než jablko, třikrát víc vápníku než mléko a dvaapůlkrát víc antioxidantů než granátové jablko. Prášek ze superovoce se hodí do smoothie, kaší a všech superjídel, která z hekající oběti civilizace udělají supermana.

Plod baobabu má vlastně jen jednu vadu. Je chlupatý, ošklivý (asi jako ženin manžel) a na Instagramu nevypadá moc dobře. Zato žena z vesnice pod baobabem vypadala výborně, její fotografie dostala 56 237 srdíček a přispěla k další oblibě superplodu a všech příbuzných superproduktů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.