Muž, jehož video „topících se migrantů“obletělo svět

Marek Chrastina něco zahlédl, ale nemohl se zeptat

Respekt - - Obsah - IVANA SVOBODOVÁ / KRESBA PAVEL REISENAUER

Ivana Svobodová

Tak úspěšné video z dovolené, jaké se podařilo natočit českému turistovi Marku Chrastinovi letos v červenci, se hned tak nevidí. Jeho minutu a šestnáct vteřin trvající záznam pořízený mobilem na pláži jižního pobřeží Kréty vidělo už 1,2 milionu lidí po celém světě. Na videu vcházejí do moře ženy v dlouhých sukních a se šátky na hlavách, na hladině se houpou těla utonulých mužů. Ze stoličky na břehu filmovou scénu diriguje režisérka s kameramanem po boku. „Tak tady to máš, ty chudáky... Chudáci uprchlíci! A takhle přesně funguje to, co nám pouštijou do televize. Goebbelsiáda. Režisérka točí, jak migranti se topijou v moři,“doprovází záznam hlas Marka Chrastiny.

Video, které po návratu z dovolené zavěsil na svůj Facebook, sdílely dezinformační skupiny na sociálních sítích a chopily se ho proruské dezinformační weby, zahraniční konspirátoři ho opatřili anglickými titulky, z Česka se rozběhlo do Polska, Německa, Španělska, Francie a Velké Británie a během pár dní se stalo pro statisíce lidí důkazem, že televizní zpravodajství zachycující uprchlíky hledající přes moře záchranu v Evropě je nahrané a nepravdivé. „Neziskovka natáčí zinscenované divadlo s arabskými uprchlíky,“shrnul to dezinformační web Aeronet – AE News.

Dnes už díky německému zpravodajskému webu Correctiv. org víme, co se na pláži dělo doopravdy: řecká dokumentaristka Eleni Vlassi tu dokončovala svůj hraný historický dokument Země zbraní Panny Marie Bolestné o řecko-turecké válce a na pláži kousek od Marka Chrastiny natáčela scénu, jak Řekové v roce 1922 prchají do moře z hořící turecké Smyrny.

Když tohle vyšlo najevo, spojili se s Chrastinou přes Facebook redaktoři veřejnoprávního serveru iROZHLAS.cz. „Nezeptal jsem se, protože umím jenom rusky,“odpověděl jim autor záznamu na otázku, proč se nezeptal štábu s kamerou, co se na pláži děje. „Nepřišlo mi, že by točili normální film,“dodal Chrastina a po rozhovoru smazal svůj facebookový účet.

Pro pár přátel

Přerušení komunikace se však nepodařilo: stopy z printscreenu jeho facebookové stránky, na níž má u své fotky logo SPD Tomia Okamury, vedou do Olomouckého kraje. A tam se minulý týden Marka Chrastinu podařilo najít. Jedenapadesátiletý autor videa pracuje jako policista obvodního oddělení v Šumperku. „Že jsem policista, to nikdo neví, zatím mají jen mé jméno a víc se o mně neví, a jestli to napíšete, tak to popřu,“říká do telefonu ze své kanceláře v patrové policejní stanici – setkat osobně se odmítá. V telefonu popisuje, že „to tak na něj zkrátka působilo“, že se na pobřeží připravuje falešné zpravodajství, a že pokud se režisérce omluví za dezinterpretaci jejího díla, pak jedině poté, co osobně uvidí její hotový film. „Vidím to pořád trochu jinak, přečtěte si, co o tom píšou AE News,“odkazuje policista na web, který Ministerstvo vnitra ČR zařadilo na seznam dezinformačních, nebezpečných serverů. Po odhalení, že Marek Chrastina podlehl na pláži dojmům a špatně interpretoval situaci, napsal Aeronet článek o tom, že agentura AFP (jejíž lidé se na odhalení lživosti českého videa také podíleli) odmítla Aeronetu zajistit a poslat ukázky z chystaného dokumentu. „Proč jim to neposlali, to je zvláštní,“říká do telefonu Marek Chrastina. „Každopádně já si počkám, až ten dokument uvidím. Co nevidím na vlastní oči, tomu nemůžu věřit. A bez právníka se už doopravdy nebudu k ničemu vyjadřovat.“O tom, že by mohl potřebovat právníka, ho přesvědčilo německé zpravodajství: na serveru Correctiv.org vyšlo vyjádření řecké režisérky Vlassi, že si „ponechává možnost přistoupit k odpovídající právní reakci kvůli narušení své reputace“.„ Zatím se se mnou nikdo z toho filmu nespojil a já s nimi taky ne,“uzavírá Chrastina telefonát.

Jeho kolega na recepci šumperské policejní stanice vyřizuje novinářské návštěvě vzkaz od velitele: bavit se o tom, jak rozpoznat fakta od dojmů, nikdo ze zdejší posádky nechce. „Je to tady každému jedno. Kolega to udělal ve svém volnu, nic neporušil. Je to jeho osobní věc,“říká policista z přijímací kanceláře. O tom, co je Aeronet, on osobně nic neví, na žádném školení ohledně virtuálních hrozeb a dezinformací prý nebyli.

To potvrzuje i odpověď z policejního prezidia na otázku, jak je možné, že zaměstnanci ministerstva vnitra, policisté, nemají ponětí o tom, před čím jejich zaměstnavatel varuje jako před hrozbou, a stane se jim tedy, že dezinformacím sami podlehnou. „Informace o tom, zda se jedná, či nejedná o dezinformační web, je daleko zásadnější pro policistu, který se v rámci plnění úkolů pohybuje v internetovém prostředí, než pro policistu, který se běžně s touto problematikou nesetkává,“píše v odpovědi tiskový mluvčí prezidia Jozef Bocán. A taky že se případem Marka Chrastiny zabývají policejní kontrolní orgány. „Na základě jejich závěru bude možné zodpovědně rozhodnout, zda je nutné přijímat nějaká systémová opatření,“píše mluvčí.

„Manžela to mrzí, jsme z toho všichni ve stresu,“říká žena Marka Chrastiny z okna zeleného rodinného domu v obci Nový Malín kousek od Šumperka. „A že to nechce moc přiznat a odkazuje na články v Aeronetu, to je asi proto, že je zahnaný v koutě a hledá, čeho by se chytil. Ale je to moc slušný člověk.“

Když Marek Chrastina zavěsil video na Facebook, prý nevěřícně sledoval, jakou rychlostí naskakují u záznamu počty zhlédnutí, a brzy video z Facebooku odstranil. Ale bylo už pozdě, jak říká jeho žena, lavina způsobená sdílením záznamu už zastavit nešla. „Myslel si, že to uvidí na Facebooku jen pár přátel, takový ohlas nečekal,“říká manželka policisty, „a teď doufáme, že se to brzy přežene.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.