Když láska skáče po slonech

Respekt - - Kultura Literatura - VERONIKA HAVLOVÁ

Jediný portugalský držitel Nobelovy ceny José Saramago (1922–2010) se mezinárodně prosadil až po šedesátce díky historickému románu Baltasar a Blimunda (1982) a český překlad příběhu o lásce v kulisách barokního Portugalska se v roce 2002 stal jeho prvním u nás vydaným dílem. Následoval další slavný román Slepota (1995, česky 2010) a Saramagovo poslední dílo Kain (2009, česky 2011). Nyní se v češtině představuje Putování jednoho slona, podle mnohých jeho nejoptimističtější dílo - v něčem typické a v něčem velmi odlišné.

Autora k němu inspirovala večeře v salcburském hotelu Elefant, kde si všiml dřevěných sošek zobrazujících jakousi pouť Evropou. Šlo o cestu živého daru pro Maxmiliána II. Habsburského, jejž v roce 1551 odeslal z Lisabonu jeho bratranec portugalský král Jan III. Saramago se tak dostal k bizarnímu příběhu, který přetavil ve zdánlivě lehké a veselé vyprávění o dobrodružné cestě slona Šalamouna a jeho vodiče Subhra. Zároveň tu však prosvítají autorovy kritické postoje k tehdejším vládcům a institucím v čele s katolickou církví. Tentokrát nicméně nejde o zběsilé tepání, které se dá čekat od marxisty a anarchisty, proti jehož ocenění Nobelovou cenou protestoval Vatikán. Saramago zde se svými ideovými nepřáteli bojuje humorem a takřka vlídnou ironií. Příběh exotického zvířete putujícího venkovem podává s jazykovou i vypravěčskou hravostí včetně zvláštní interpunkce, přitom se mu podařilo jakoby mimochodem zachytit i nuance tehdejší evropské politiky.

Darovat indického slona bylo projevem úcty, šlo však také o symbolickou připomínku, že Portugalsko je koloniální velmocí. Saramago se nicméně soustředí především na všední, materiálně-technické aspekty putování Šalamouna a na snahu jeho mahuta najít své místo v cizí kultuře. Výsledkem je zábavné a zároveň hutné dílo zachycující svět, v němž panská i obecně lidská láska skáče nejen po zajících, ale také po slonech. Autorka je překladatelka.

José Saramago: Putování jednoho slona Přeložila lada weissová. Plus, 184 stran

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.