Ve stopách Vrby a Wetzlera

Respekt - - Jeden Den - MILENA HOLCOVÁ, SPISOVATELKA NAPIŠTE NÁM SVŮJ JEDEN DEN V ŽIVOTĚ NA JEDENDEN@RESPEKT.CZ. DALŠÍ ČTENÁŘSKÉ JEDNY DNY NAJDETE TAKÉ NA WWW.RESPEKT.CZ/JEDEN-DEN-V-ZIVOTE.

Brzo ráno stojíme s dalšími skoro sedmdesáti lidmi kousek od plotu, který obklopuje koncentrák v Březince. Za námi proslulé koleje s věží, před námi neudržovaná louka. Přesně tady začalo soukromé drama dvou vězňů, kterým se podařilo z tábora utéct. Jejich útěk měl vyšší poslání než jen únik z pekla. Šlo o to sdělit světu, že „pracovní tábory“ Osvětim a Březinka jsou ve skutečnosti továrny, kde se průmyslově vraždí. Los padl na Vrbu a Wetzlera. Spoluvězni je během práce zakopali do díry za plotem, kde museli nehybně strávit tři dny, dobu, kterou se po uprchlících obvykle intenzivně pátralo. Byl duben, lehce mrzlo, byli hladoví, chatrně oblečení a kvůli psům polití benzinem. A měli strach.

My jsme vydatně posnídali, vyspali se v damašku, a obtěžkáni jen batůžky (zavazadla nám vezou) stojíme na začátku jejich cesty. A strach máme taky, no spíš obavy. Netušíme, jestli stotřicetikilometrový Memoriál Vrby a Wetzlera z Osvětimi do Žiliny v několika dnech zvládneme.

Hned první den nabízí třicet kilometrů ve výživných třiceti stupních. Těch skoro sedmdesát lidí vidím poprvé, ale když se rozhlédnu, uklidňuji se. Žádní nabušení sportovci, ale normální lidé všech věkových kategorií. Fasujeme sluchátka a někteří i tlumočníka. Jsme mezinárodní směska. Většinou Slováci, něco Čechů, pár Angličanů a také jedna německá rodina, což je pikantní. Vyrážíme překvapivě svižně. Rychlost je vyvažována častými zastávkami, abychom se zhoufovali. Když nás má průvodce pohromadě, vypráví na pokračování příběh útěku prokládaný četbou z knih, které oba protagonisté po válce napsali. Snaží se z úryvků poskládat co nejpřesnější trasu uprchlíků, takže se úzkostlivě vyhýbáme civilizaci. Náhle uhýbáme z cesty, prodíráme se křovím, lezeme přes potok, čvachtáme bažinami, štrádujeme si to napříč polem.

Když pochodující pomalu předcházím, jako bych přepínala kanály na rádiu. Předpoklad, že lidé, kteří se na takový druh pochodu přihlásí, nebudou zrovna zemanovci, se potvrzuje. Jako bych míjela řadu sympatických lidí, které rozhněvala Kuciakova vražda, chodí k volbám, ruku tisknou pevně a třídí odpad. Lidí, mezi kterými se nemůžu nudit, ani pocítit osamělost. Češi a Slováci se trumfují, kdo má horší politickou reprezentaci… Dávám se do řeči s Vierou, učitelkou angličtiny. „Co sem přivedlo vás?“„No, moja mama aj otec sa zoznámili v lágri. Oba prežili. No a pak som sa narodila ja.“

V poledne máme v malém městečku milosrdnou hodinu na oběd. Při rozchodu jsme varováni, že v Polsku je zakázáno pít pivo na veřejnosti. Jenže je přes třicet stupňů a většina z nás je nad věcí. Kouzlo únavy a společného odpočinku začíná působit. Zažíváme kolébavý, příjemný pocit sounáležitosti. Kolují sousta, ozývá se uvolněný smích. Ještě se neznáme, ale už si začínáme důvěřovat.

Během odpolední části cesty se hovor zvolna noří do intimnějších sfér. Jde to překvapivě rychle. Jdeme v kuse deset hodin, hovor odumírá. Myslíme na večeři a na sprchu.

Tušíme, že komfort první noci se opakovat nebude, horská chata však předčila očekávání. Cimry po sedmi, ženy a muži zvlášť, nicméně manželské postele. Malý prostor a jedna sprcha jsou vyvažovány dvojnásobnou ohleduplností.

S manželem se potkáváme za celý den až u večeře. „Tak co?“„Kupodivu mě nic nebolí.“„Taky se ti zdá, že jsou tady samý bezva lidi?“„Jo, ještě lepší, než jsme čekali.“

Poznámka na závěr: Útěk Vrby a Wetzlera se zdařil. V Žilině předali zprávu o děsivé skutečnosti v Osvětimi a Březince, která se dostala až ke spojeneckému velení v USA a v Londýně. Nevěřili jim.

Ze sólového obletu světa jednomotorovým letadlem podniknutým na oslavu 100. výročí vzniku republiky se po 46 dnech vrátil domů letecký akrobat Roman Kramařík. Senát zřídil pracovní skupinu pro vodu a sucho. U schodiště Bono publico v centru Hradce Králové našli archeologové část pravěkého valu. Podle statistiky ubylo nemanželských dětí. Stát se to nemá, ale na druhou stranu

– nikoho to neohrozilo, komentovala šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová fakt, že v atomové elektrárně Temelín přepustili pracovníci vodu do jiné nádrže, než kam měla natéci. Noviny přinesly zprávu, že Rusko zahájilo manévry Východ 2018 – největší a nejrozsáhlejší vojenské cvičení od konce studené války.Trestných činů násilí proti skupině obyvatel, šíření nenávisti proti skupině obyvatel a omezování jejich práv a svobod se podle soudu v Tachově dopustila šestadvacetiletá česká občanka tím, že se na internetu připojila k diskusi jiných českých patriotů pod fotografií jedné třídy prvňáčků ze základní školy v Teplicích a napsala tam, že jelikož ve třídě jsou většinou romské, vietnamské a arabské děti, měly by se všechny vystřílet; jiní čeští diskutující (které se policii zatím nepodařilo vypátrat) navrhovali poslat tyto děti do plynu nebo je utopit „jako koťata“. Minimálně na verbální úrovni se uvolňují stavidla, komentoval specialista na extremismus Miroslav Mareš pro Hospodářské noviny skutečnost, že řada zdejších politických stran začíná před volbami téměř otevřeně vyzývat k vyhnání cizinců a likvidaci celých „nečistých“menšin; „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí,“slibuje například na předvolebních plakátech občanům tvrdý postup vůči tzv. nepřizpůsobivým občanům hnutí Otevřená radnice Most vedené do voleb bývalým náměstkem ministra průmyslu Karlem Novotným, který už loni přirovnal romské občany k medúzám – neboť jsou stejně „otravní a zbyteční“– a poté vystoupil ze sociální demokracie. Vyšlo najevo, že výdaje na vzdělání patří v Česku k nejnižším mezi všemi 35 členskými zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Symptomy neodeznívaly, naopak se zhoršovaly a tohle už je výška a prostředí, kdy se netoleruje jakákoli nemohoucnost, takže pokud má ještě člověk zdravý rozum, ví, že je potřeba, aby se postaral sám o sebe a nezatěžoval ostatní

– že je čas to otočit, popsala horolezkyně Klára Kolouchová novinářům, proč se nedávno cestou na vrchol druhé nejvyšší hory světa K2 rozhodla kvůli viróze ukončit výstup a sejít dolů. Rozhodování ve vědě je v České republice pevně v mužských rukou, konstatovala čerstvě vydaná zpráva o postavení žen v české vědě. Ve vinném sklípku na Brněnsku patrně nedostatkem kyslíku zemřel vinař. V pražském Kongresovém centru se za účasti stovek policistů, 40 útočníků a zhruba dvou tisíc rukojmí konal Démon 2018 – dosud vůbec největší simulace protiteroristického zásahu na území Česka. Před pár lety jsem vám z tohoto místa řekl, že Evropa je má životní láska. Miluji Evropu pořád a nikdy nepřestanu, řekl poslancům Evropského parlamentu ve Štrasburku na závěr svého posledního výročního poselství ke stavu Unie předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček vystoupil z Církve československé husitské a přešel ke katolíkům.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.