Učíme se to

Respekt - - Fokus -

tím žádný seznam sirotků nemá, bude je hledat a stát jí k tomu poskytne servis v podobě kontaktů na řecké orgány. Když děti najde, zdejší stát jim pomůže – ale mimo území České republiky, řekl Babiš.

Byť to tak možná nevypadá, jedná se o významný posun: obě strany se domluvily, že budou syrské děti aspoň hledat a pak jim pomůžou. Zkusme nyní trochu fabulovat a představit si situaci, že by Šojdrová seznam dětí přinesla a Babiš na jejich přijetí nakonec kývl. Jaký osud by je tu čekal? „Český systém by to zvládl,“říká právnička Petra Khollová z Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU), která má s nezletilými uprchlíky v Česku mnohaleté zkušenosti. Samotný příchod padesátky lidí by prý podle ní nebyl po právní stránce zas tak složitý. Pokud by česká vláda chtěla přijmout už zmíněné děti z přeplněného tábora na ostrově Lesbos, mohla by o ně požádat Řecko v rámci tzv. Dublinské úmluvy. Evropské státy sice tuto dohodu používají hlavně jako nástroj k tomu, aby uprchlíky naopak vrátily do té unijní země, kde je poprvé zachytila policie, a tím se jich zbaví, smlouva ale zahrnuje i možnost přesunu v opačném směru. „Tímto způsobem si několik dětí z ostrova Lesbos vzalo třeba Portugalsko,“říká právnička.

Když se na českém území objeví nezletilý uprchlík z cizí země a bez doprovodu rodičů, zdejší systém primárně nezkoumá, jestli jde o sirotka. Nezletilí bez doprovodu tu mají oproti dospělým

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.