magnet fishing

Respekt - - Kultura - Karolína Vránková

Deset malých chlapečků mělo rádo magnet, jeden měl radši Playstation, takže jen devět. Zdá se, že není moc hraček, které by chlapce a teenagery přitahovaly víc než magnety. Konkrétně takové, jimiž se dají lovit železné předměty z vody jako ryby. Magnet fishing, to je teď na žebříčku koníčků naší mládeže číslo jedna – s náskokem vede před sledováním držkopádů na YouTube.

Devět malých chlapečků škemralo o magnet o síle aspoň sto jednoho newtonu, jeden z nich se uškemral, zbylo jich osm. Základním nástrojem pro magnet fishing je samozřejmě vhodný magnet. Proto mohla tahle disciplína naplno nastoupit až s komerčním rozšířením neodymových magnetů. Jsou ze slitiny neodymu, železa a boru a i poměrně malý magnet udrží sto, dvě stě i víc kil.

Neodymové magnety vyvinula v osmdesátých letech firma General Motors a mají nekonečné využití v autech od motoru po stěrače, dále ve strojírenství na zvedání a upevňování předmětů, na ložiska, do elektroniky a tak dále, viz osmdesát dva milionů fanouškovských stránek o magnetech na světovém webu. Žádné využití však není tak zábavné jako tahání starého železa z vody. Osm malých chlapečků tak šlo lovit šrot, tři vytáhli munici, zbylo jich jen pět.

Ve vodě je toho hodně, jak dokazují nesčetná videa na YouTube. Někdo našel sejf se šperky, někdo mince, zbraně nebo právě nevybuchlý granát. Největší úspěch je, když se musí volat policie, což se však povede zřídka, většinou se chytí smetí. Ale je snad někomu zrezlá tyč málo?

Pět malých chlapečků muselo k lékaři, jednomu už nepomohl, zbyly jen čtyři (prsty). Ano, magnety mohou nezbedné chlapečky nehezky skřípnout, chlapečci pozor. Autority varují také před neopatrným pohybem kolem vody – a my taky.

Bezpečný magnet fishing je ovšem v zásadě radostná disciplína. Čtyři malí chlapečci tahali celý den, zbláznili se radostí, zbyl jenom jeden. Jeden malý chlapeček to dal na YouTube a druhý den bylo u řek deset milionů malých chlapečků.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.