bože, jak hluboko jsem klesla

Respekt - - Civilizace - Pavel Jungwirth

V červnu 2016 rozhodla Etická komise Univerzity Karlovy o porušení etiky vědecké práce Evou Sykovou a jejím týmem z Ústavu experimentální medicíny. Pro připomenutí tehdy mediálně silně rozvířené kauzy, šlo o neprofesionální poskytování nedostatečně ověřené léčby a neoprávněné přijímání statisícových částek od zoufalých pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou. Hlasování etické komise bylo jednoznačné – sedm hlasů pro, nula proti, nikdo se nezdržel. Eva Syková etické selhání sama nikdy otevřeně nepřiznala, přesto v této souvislosti rezignovala na své profesní funkce včetně ředitelování ústavu, místopředsednictví vládní rady pro výzkum a členství v Učené společnosti. Ponechala si však mandát senátorky, nyní se na Praze 4 uchází o znovuzvolení.

Eva Syková se nesnaží o comeback do zdejší vědecké komunity a je otázkou, zda by vůbec byl možný. Každopádně by mu musel předcházet sebekritický pohled na předchozí vědeckou a manažerskou činnost a přiznání etického pochybení, spojené s omluvou poškozeným pacientům a férovou kompenzací. Místo toho se pokouší udržet v politice, přičemž spoléhá na to, že tam se hraje podle jiných pravidel. Když narazila v ČSSD, za kterou byla zvolena do Senátu, neváhala přestoupit pod křídla Babišova ANO. Odmítá se bavit s veřejnoprávními médii a poskytuje raději rozhovory v dezinformačních Parlamentních listech. A neříká pravdu, když tvrdí, že jí bylo znemožněno pokračovat ve slibném výzkumu, který dával naději těžce nemocným.

Věc uvádí v tiskové zprávě na pravou míru její bývalý mateřský Ústav experimentální medicíny – Eva Syková odešla po skandálu sama, přitom výzkum nadále pokračuje, jen se už pacientům neslibují neověřené výsledky a netahají se z nich peníze. Ve stejně nepravdivém a ublíženém duchu se nesou její nepodložené útoky na bývalého akademického kolegu a nyní vyzývatele v senátní volbě Jiřího Drahoše. Věřím, že voliči čtvrtého pražského obvodu potvrdí, že Eva Syková zvolila nejen neetickou, ale také chybnou strategii, neboť pravidla slušného chování jsou jen jedna, ať jde o vědu či politiku. Autor je chemik a VŠ učitel.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.