Pět minut slávy

Respekt - - Jeden Den - Www.ResPekt.cz/audIo

Ráno nemůžu dospat, to se mi moc často nestává. Dnes je to nervozitou. Vypravím starší dceru do naší lesní školky, jede tam s mým mužem, zatímco já doma s mladší, dvouletou Bětuškou snídám a trénuju si na ní ty správné formulace. Protože dnes jdeme do televize a já už týden přemýšlím, na co se mě budou ptát a jak na to rychle, vtipně a samozřejmě hlubokomyslně odpovědět. A ať dělám co dělám, je to stres až do nebes. Je marný říkat si, že v Sama doma už byl přece každej druhej. Dnes jdu překročit svůj mediální stín já.

S manželem se vystřídáme doma, nechá si Bětku, já beru auto, vyzvedávám svou lesoškolkovou parťačku Danču a taky Verunku, pětiletou televizní hvězdu z naší školky. Nevím, zda je větší stres řídit na neznámé trase, nebo to, co bude následovat, každopádně Danča mě nenechá ani v jednom. Naviguje skvěle.

V brněnském sídle ČT jsme všechny poprvé. Projdeme lítačkou, tady se posaďte, tady máte kafe. Nestíháme si ho vypít, jdeme do studia na jednu zkoušku, na druhou, okukujeme světla a kamery, maskérna, porty, podepsat, že nekandidujeme ve volbách a že nebudeme nikomu dělat reklamu. Všichni kmitají, snaží se být příjemní, ale je vidět, že stres mají taky. Všechno musí být rychle. Mají můj obdiv – já bych tohle nedokázala.

Pak přichází ta nejtěžší část – čekání, až na nás přijde v přímém přenosu řada. Sedíme s ostatními hosty pořadu nad koláči, pijeme studené kafe a ošíváme se. Naštěstí máme Verunku a díky ní můžeme mudrovat, povídat si a nahlas přiznat, že jsme nervózní i že už nás to tu nebaví. Po hodině a půl to nevydržíme, přece jenom jsme prostě zvyklé být venku, a jdeme se aspoň projít po budově, když i kuřácká terasa je zamčená. Ale odevšad nás vykazují.

Když začne přímý přenos, snažíme se Verče vysvětlit, že to, co se teď děje ve studiu, právě sledujeme na té velké obrazovce a že tam za chvíli budeme i my. Zároveň to samé vidí máma doma. Jestli to pobrala, nevím. Ale když zpíval Marek Ztracený, zpívala si s ním a běžela se na něj do studia (k nervozitě asistenta režie) podívat. Ale teď už jdeme my.

Podle hesla „Není důležité, co říkáš, ale jak vypadáš“se rozhodneme co nejvíc usmívat a působit co „nejnormálnějším“dojmem – lesní školku přece nedělá parta bláznů, ale normální lidé, ne? Z avizovaných asi dvaceti minut je pět minut o pěti otázkách, které se vůbec neptají na to, co bychom rády řekly. Ranní trénink výřečnosti plný respektu, vztahu k přírodě a otevřeného společenství se smrskává na procházky v lese s batůžkem a šťourání klacíkem v blátě. Prý kdyby to nebylo tak povrchní, pořadu by klesla sledovanost. No, hlavní je, že naše odpovědi dávají smysl a žádná z nás se nezakoktá.

Loučíme se ještě před koncem pořadu a jedeme domů. Nervozita z nás opadává a přichází euforie, že jsme to zvládly. „Takových pět minut a tolik nervů kolem,“říkáme si, když předáváme Verunku mamince. „To bylo strašně dobrodružný,“raduje se a už se těší, až bude všechno vyprávět ve školce. Přemýšlím, jestli mám být zklamaná, že jsem nedokázala v pěti minutách vysvětlit smysl svého života a že nám toho času nedali víc. Ale nejsem. Mám radost. Že nás pozvali. A že jsme díky tomu propíchly svoji bublinu.

Jedeme s Dančou vyzvednout své děti do školky. Páteční odpoledne v jurtě je poklidné, nikdo nikam nespěchá. Je babí léto, zrají švestky a naše starší holčičky si pletou copánky z bavlnek. Všechny dojmy se najednou zastaví v jednom tichém místě a přestávají být důležité. Balíme batůžky a s většinou rodin se ještě potkáme dole ve městě na zmrzlině.Tohle bychom žádnými slovy v televizi stejně nedokázaly říct, i kdybychom na to měly hodinu. Že v lese je nám prostě líp.

X Světlana Zapadlová spoluzakladatelka lesní školky

Po tropických třicítkách přišlo náhlé ochlazení. Nastal podzim. Ve Vraních horách kolem Trutnova se usadili vlci. Cena zlata se odrazila ode dna v hodnotě 1160 dolarů za unci a zamířila vzhůru. Volkswagen vydal komuniké, že vzhledem k bezkonkurenční oblibě velkých terénních aut přestane po více než 80 letech definitivně vyrábět legendárního Brouka. Jsme rádi, že to zmizelo, nemělo to tu co dělat, takže je dobře, že to horolezci umyli, komentoval zaměstnanec Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Petr Kuna skutečnost, že skupina horolezců vyslyšela ostré protesty ochránců přírody a vylezla smazat nápis „21. srpen FUJ“, který zatím neznámý pachatel napsal ve výšce 60 metrů obřími písmeny školní křídou na skalní masiv Milenci v Adršpašských skalách přesně v místě, kde stejný odsudek sovětské okupace Československa napsali už v srpnu 1969 dva náchodští horolezci; policie začala křídou vyvedené heslo vyšetřovat jako přečin poškození cizí věci a detektivové uvedli, že čekají na vyčíslení škody. Čtvrt milionu lidí navštívilo Dny NATO v ostravském Mošnově. Pochodem studentů středem města oslavilo 150. výročí svého vzniku gymnázium Třeboň. Tendence je samozřejmě mládí vpřed, ale hledat kandidáty je problém, komentoval komunistický poslanec Jiří Dolejš skutečnost, že jeho strana postavila na své kandidátky pro blížící se komunální volby rekordních 25 lokálních politiků starších 90 let. Rostoucí cena emisních povolenek překročila 25 eur za vypuštění tuny oxidu uhličitého do atmosféry. Lesům ČR klesly tržby i zisk. Babišův kabinet schválil návrh rozpočtu na rok 2018 se schodkem 40 miliard korun a opozice označila další zadlužování země v období ekonomického do Česka 50 syrských válečných sirotků žijících v tuto chvíli v těžkých podmínkách utečeneckého lágru v Turecku; předseda poslanců opozičního hnutí STAN Jan Farský označil Babiše kvůli odmítnutí dětí za „mocichtivého bezskrupulózního ubožáka, který je pro Evropu větším ohrožením než uprchlíci“; prezident Miloš Zeman přes svého mluvčího vzkázal, že s Babišovým postojem zcela souhlasí. Stoupla obliba nebankovních půjček. Obchodní řetězec Albert se rozhodl zvýšit svým zaměstnancům od příštího roku platy. Novým kandidátem ČSSD na post ministra zahraničí se místo prezidentem odmítaného Miroslava Pocheho stal dosavadní náměstek Tomáš Petříček. Webový projekt „Nenech to být“upozornil, že šikana z českých škol nezmizela, jen se přesunula na Facebook. lamper@respekt.cz

růstu a bezmála nulové nezaměstnanosti za projev „totální rezignace na alespoň trochu odpovědné hospodaření“. Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila dva policisty z Českých Budějovic, že mučením a bitím donutili dvaatřicetiletého romského muže, aby se přiznal ke zločinu, který nespáchal. Fakt, že ani tohle není politicky průchozí, vysílá signál vůči našim partnerům v západní Evropě a ti zkrátka vidí, že naše chápání solidarity je velmi účelové a sobecké, k čemuž samozřejmě budou přihlížet, až se bude rozhodovat o věcech, které pro nás mají prioritu; tím, že se Česko odmítá byť symbolickým gestem postavit na stranu solidarity a vzájemné odpovědnosti, si podkopává vlastní židli, komentoval analytik a právník Asociace pro mezinárodní otázky Tomáš Jungwirth odmítnutí premiéra Andreje Babiše přijmout

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.