Víc babiše

Jiří nádoba

Respekt - - Obsah - JIří nádoba www.ResPekt.cz/audIo

Čára vládního hospodaření se v posledních letech občas zaklikatí, ale v zásadě drží směr. Schodek státního rozpočtu vytrvale klesá, loni se dostal skoro na nulu a totéž se má podle průběžných čísel opakovat i letos.

Příští rok se chystá obrat. Rozpočet na rok 2019, který Babišova vláda schválila minulý týden, vrací čáru do minusu – počítá se schodkem, tentokrát ve výši 40 miliard korun.

Už mnohokrát padlo, že v době, kdy je ekonomika na vrcholu, není pro schodkový rozpočet opodstatnění. Babiš však kalkuluje s jinou, jednodušší matematikou. Čím víc peněz rozdělí, tím víc bodů získá. Tento postup plánuje i v dalších dvou letech a není důvod ho za to chválit.

S větrem v zádech

Schodek v praxi znamená, že vláda utratí víc, než vybere. Už dopředu jde tedy do nového roku s tím, že jí bude 40 miliard chybět. Peníze si půjčí, což zvedne státní dluh.Totéž chce zopakovat v letech 2020 a 2021.

Český schodek ani dluh (suma všech ročních schodků dozadu – momentálně 1,65 bilionu korun) nejsou v porovnání s okolním světem nijak extrémní. Plánované schodky zemi nezruinují, to ale ještě neznamená, že jde o správnou politiku.

Babiš měl mimořádné štěstí v tom, jak svoji politickou dráhu načasoval. Zahájil ji na sklonku krize a od té doby má díky sílící ekonomice nepřetržitě vítr v zádech. Mnozí jeho příznivci mylně zaměňují příčinu a následek a věří, že svět kolem nich šlape díky kompetentnímu vůdci. Skutečnost je ale samozřejmě jiná. V dobré hospodářské kondici je celý svět, což pro otevřenou českou ekonomiku (povzbuzovanou navíc věcmi, jako byla devalvace koruny nebo příliv peněz z evropských fondů) znamená vrcholné období, na kterém se Babiš šikovně veze.

Rozpočet 2019 to názorně ilustruje. Vláda počítá s tím, že do něj vybere o 120 miliard víc než letos. To je nárůst o devět procent – nejvíc v historii. Nejde o zázračný efekt EET. Od minulého týdne díky zprávě přímo z ministerstva financí víme, že on-line dohled v restauracích a obchodech vydělal státu málo, ani ne pět miliard ročně. Nebývalý skok na straně rozpočtových příjmů plyne primárně z toho, jak rostou mzdy, zaměstnanost, tržby a podnikové zisky, tedy základna pro výběr daní.

Ani to všechno ale nestačí tempu, jakým vláda vrší svoje sliby. Proto s penězi nevyjde. Extra příjmy příští rok padnou na růst platů, důchodů a dávek, zbytek rozpočtu běží ze setrvačnosti dál, bez výraznější snahy někde ušetřit. Dobrý příklad je avizovaný řez do úřednických míst – reálné škrty nejsou vidět, počet lidí placených státem naopak podle rozpočtu naroste z 453 na 470 tisíc.

Nechte to na mně

Výsledkem je – a bude – čím dál větší přerozdělování. Rozpočtový výhled na roky 2020 a 2021 počítá s tím, že příjmy z daní a evropských fondů dál porostou. K tomu se přidají zmíněné schodky, takže vláda tedy bude porcovat čím dál větší balík, a to nejen absolutně v miliardách, ale i vzhledem k tomu, jak země bohatne. Daňová kvóta, tedy poměr mezi penězi vybranými na všech úrovních státu vůči výkonu ekonomiky, má jít postupně nahoru až na 36 procent v roce 2021. To je nejvyšší úroveň za celou dobu, kam až dostupné číselné řady ministerstva financí sahají.

Kvóta by růst nemusela, kdyby se vláda obešla bez dluhů a šetřila. Politici ale mají zřejmě spočítáno, že cesta k popularitě a k hlasům vede jinudy, přes větší rozdávání. Plán pro Česko 2019–2021 rovná se větší stát a více Babiše.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.