Nejdražší radní

erik tabery

Respekt - - Obsah - erik tabery

V české politice se rychle vytrácí paměť. Když Miloš Zeman poprvé oznamoval kandidaturu na prezidenta, namítali mnozí, že člověk, který před deseti roky opustil politickou scénu jako zostuzený premiér, nemá šanci. Ukázalo se, že lidé zapomněli. Když Andrej Babiš přišel s tím, že jde do politiky, ozvaly se hlasy, že člověk, který profitoval z politických kontaktů v dobách divoké transformace, nemá šanci. Lidé ale zapomněli.

Tak by se dalo vyjmenovávat dlouho, až bychom se dostali k „novému“objevu: na základě nominace z hnutí ANO se má stát novým členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek. Muž, který ve stejné radě už jednou byl a zdejší daňové poplatníky stálo jeho angažmá deset miliard korun.Tento „odborník na média“vyzývající už léta ke zničení veřejnoprávní televize ohýbal v RRTV tak pilně zákony, aby pomohl Vladimíru Železnému ukrást za podpory Zemana a Klause americkým vlastníkům TV Nova, že následná arbitráž odsoudila Česko k desetimiliardové pokutě za selhání v ochraně investic.

Štěpánek pak odešel s ostudou nejen z rady, ale i z ODS. Ta s ním a jeho způsoby ostatně nechtěla mít nadále nic společného. Štěpánek se za to svým bývalým kolegům mstil v různých konspiračních komentářích na internetu. V jeho textech se to hemží útoky na kdekoho, všichni jsou někým zaplacení, využívaní apod. Za vše může Evropská unie, případně, jak už bylo řečeno, Česká televize.

Protentokrát tedy nejde o návrat, protože se na jeho činy zapomnělo, ale právě proto, že se na ně vzpomnělo. Politika se odehrává v cyklech. V době opoziční smlouvy obviňoval Štěpánek kritické nevládní organizace, že chystají puč, anebo prohlašoval, že „nenormální“jsou na Havlovi „závislí nezávislí politologové, užvanění elitářští kavárenští intelektuálové, politizující kněží, nezávislí komentátoři nerozeznatelní od velmi závislých agitátorů“.

Dnes se tedy tento agresivní styl vrací do módy a hlavním Štěpánkovým úkolem bude nepochybně „péče“o veřejnoprávní média.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.