Europoslankyně Dita Charanzová

ondřej kundra

Respekt - - Obsah - ondřeJ kundRa / kResba PaveL ReIsenaueR www.ResPekt.cz/audIo

Očeském premiérovi je známo, že se často rozčiluje. Nedávné hlasování jeho evropské poslankyně Dity Charanzové ho ale rozpálilo doběla. Charanzová zvedla se svojí kolegyní v Evropském parlamentu ruku pro dosud ojedinělý krok: poslat jeden z členských států, Maďarsko, do unijního kárného řízení kvůli podezření, že je hrozbou pro demokratický a právní pořádek. Babiš, který se snaží s Maďarskem a jeho premiérem Viktorem Orbánem budovat úzké vztahy, to následně na tiskovce odsoudil. A zároveň naznačil, že by se takoví politici nemuseli příště dostat na kandidátku do voleb. Charanzová dál trvá na svém. Její příběh ukazuje, že minimálně v minulosti za ANO mohli do vysokých politických pater vystoupat lidé, kteří svému šéfovi dokážou oponovat. Otázkou teď je, jestli tomu tak bude i do budoucna.

Nebylo co řešit

Charanzová před čtyřmi lety do Evropského parlamentu nevstupovala jako ostřílená kariérní politička, ale zároveň se tu ani nepotřebovala moc otrkávat. Evropskými tématy se profesně zabývala roky, Evropu řešila už na vysoké škole v rámci dizertace, tenkrát poprvé padla do oka zkušenému evropskému diplomatovi Pavlu Teličkovi, jenž jí vysokoškolskou práci vedl.

Bylo to pro ni osudové setkání, právě Telička si na ni po letech vzpomněl, když pro Andreje Babiše v roce 2013 sestavoval kandidátku do evropských voleb. ANO již bylo na politickém vzestupu, probojovalo se do Poslanecké sněmovny s oslnivými 18 procenty a úspěch chtělo potvrdit následně i v boji na evropské půdě. Babiš se s bývalým eurokomisařem dohodl, že kandidátku povede, a dal mu poměrně volnou ruku sestavit si svůj tým pro volby.

Telička vesměs sáhl po lidech, které znal ze své předchozí práce. Charanzová pod ním pracovala na ministerstvu zahraničí v době, kdy za Česko vedl přístupové rozhovory s Evropskou unií. Telička byl známý tím, že byl náročný, od svých podřízených vyžadoval velké pracovní výkony. Charanzová, dcera obchodního rady se zkušeností z diplomatické mise v Rusku (v současné době do země nesmí, Rusové mu dali stopku po vypovězení několika svých špionů z Česka), tohle vše splňovala.

Mladá diplomatka získávala postupně pocit, že toho o evropských institucích ví poměrně dost, a vadilo jí, že někteří čeští europoslanci se v minulosti podle ní vezli a nic moc nedělali. Když tedy dostala od Teličky nabídku, přijala ji. Navíc si musela přiznat, že šéf ANO jí učaroval svými sliby o tom, že zatočí s korupcí. Stíny spojené s jeho konfliktem zájmů a podnikáním neřešila.

V Evropském parlamentu na sebe Charanzová upozornila několikrát, v tuzemsku se o ní nejvíc psalo, když se jí podařilo prosadit částečné zlevnění jedné části roamingu – díky její iniciativě se u hovorů na zahraniční čísla v rámci EU nemusí volat za vysoké částky. Nebylo to nic samozřejmého, Evropská komise to nechtěla udělat, Charanzová však projevila solidní urputnost a politiky nakonec přesvědčila.

Mezi lídrem a aktivní političkou to dlouho vypadalo na vztah bez mráčku. Nejdříve spolu nepřišli osobně moc do styku, vše důležité Babiš řešil s Teličkou. Loni ale Telička rozčileně odešel (vadil mu kritický vztah ANO k EU a Babišova podpora proruského prezidenta). Charanzová zůstala, u šéfa ANO se posunula výš v hierarchii a začali se pravidelně scházet. Babiš u ní v jednu chvíli sondoval, zda by nechtěla dělat ministryni zahraničí.

Ne vždy si vše důležité dopředu řekli, což byl případ rozhodování o Maďarsku. Charanzová Babiše o svém hlasování neinformovala, kvůli letním prázdninám se delší dobu neviděli. Šéf zavalený řadou dalších věcí zřejmě ani nevěděl, že se bude Maďarsko řešit. Když to přišlo, byla to pro oba studená sprcha. Babiš jiný postoj v týmu neskousl a Charanzová byla zaskočena ostrou kritikou.

„Hlasování bylo o tom, zda v Evropské unii společně sdílíme hodnoty, ke kterým jsme se přihlásili, či ne. Mluvím o korupci, zasahování do nezávislosti soudů, zvýhodňování vládnoucích stran změnou volebního systému, to vše se v Maďarsku děje. Ty události gradovaly, Maďarsko již jednou dostalo výstrahu,“říká Charanzová. O tom, jak se zachová, poslankyně moc pochybností neměla.

Nechávala si ještě otevřená vrátka do projevu premiéra Orbána v Evropském parlamentu, když ale ani napodruhé nic z výtek nereflektoval, nebylo pro ni co řešit. „Zachovala bych se stejně,“říká poslankyně s odstupem po vlně kritiky. S Babišem měli možnost si vyříkat věci den nato, kdy měli dlouho plánované setkání. „Bylo to vzrušené. On vnímá Maďarsko jako svého spojence v migrační krizi. Já mu vysvětlila svůj krok, přinesla mu k tomu zprávy a rozešli jsme se s tím, že to každý vidíme jinak.“

Hlasování Charanzové a dalších poslanců by časem mohlo vést k vyloučení Maďarska z EU, sama poslankyně to ale nechce. Doufá, že na Maďarsko vyvinou tlak premiéři. „Nevím, s čím premiér pojede na Evropskou radu, kde se to bude řešit,“odpovídá na otázku, zda to není utopie, když Babiš dopředu tvrdí opak.

O dalším působení Charanzové v politice není v tuhle chvíli jasno. Na schůzce s Babišem o tom údajně nic nepadlo. „Do budoucna pro mě bude důležité prozápadní směřování Česka a ukotvení v Evropské unii,“říká obecně Charanzová. Babiš to nerozvádí. Veřejně zatím sdělil jen to, že do čela kampaně k evropským volbám se postaví sám a jejich ústředním tématem udělá ochranu Česka před migranty. Kvůli tomu objíždí podobně smýšlející politiky, v čele neformální koalice stojí právě Viktor Orbán.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.