Dárek od Národní galerie Jan H. Vitvar

Respekt - - Obsah - glosa Jan H. Vitvar

Zleva Myslbekova Blahoslavená Anežka, zprava Abatyše od Franze Metznera. Dvě busty od dvou národních klasiků vítají návštěvníky ve vstupu do nové stálé expozice Národní galerie v Praze, která se minulý týden otevřela ve Veletržním paláci pod názvem První republika. Jde o přelomový počin nejen v českém výstavnictví: onen druhý klasik byl totiž až doteď vnímán jako český Němec, jehož dílo sice vznikalo na našem území, svou povahou se ale natolik odlišuje od české produkce, že se do ní nedá zařadit. Národní galerie nyní dokazuje, že to lze udělat velmi snadno.

Novou expozici totiž pojala jako mozaikovitou procházku nejznámějšími galeriemi, které v Československu fungovaly v letech 1918–1938 v čele s Moderní galerií, předchůdkyní dnešní Národní galerie. Ta měla v oněch letech pro naši největší menšinu svůj důležitý německý odbor. Díky němu se nám ve sbírkách zachovala nejen díla Franze Metznera, který se postaral o výzdobu památníku bitvy národů v Lipsku, ale i třeba podobně slavné česko-německo-rakouské sochařky Mary Duras.

Je dobré si přiznat, že se aktuální Národní galerie ještě nestačila úplně dostat z letité krize způsobené vedením Milana Knížáka. Například se musí nadále obejít bez šéfa či šéfky Sbírky moderního a současného umění, jež sídlí právě ve Veletržním paláci. Do konkurzu se jí totiž nedávno přihlásil jen jeden člověk a toho si nevybrala. Na příkladu První republiky je nicméně vidět, jak mílovými kroky galerie směřuje k lepšímu.

Z provinční instituce uzavřené do svých vlastních problémů se postupně stává sebevědomou autoritou respektovanou i na mezinárodním poli. Díky tomu teď můžeme v Praze vidět retrospektivu Františka Kupky svezenou z celého světa (viz text na str. 49–51). A díky tomu se možná na naše umění požehnané první republiky začneme znovu dívat s tak nadnárodní otevřeností, jak si to kdysi představovali jeho aktéři. Lepší dárek ke svému založení nemohla tahle republika od Národní galerie dostat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.