Můj úkol je splněn

Lidovecká europoslankyně hlásí, že v řecku našla sirotky, které by česko mohlo přijmout

Respekt - - Fokus / Agenda - PETR HORKÝ

Michaela Šojdrová se minulý týden vrátila z cesty do Řecka a oznámila Čechům, že splnila svoji misi v otázce pomoci obětem války v Sýrii. V jejím případě šlo o úkol najít dětské uprchlíky z rozvrácené země, o které by se Česko mohlo postarat. Šojdrová se v Řecku sešla se zástupci ministerstev vnitra, sociálních věcí a úředníků řešících dopady migrace. Od nich se dozvěděla, že v Řecku nyní žije 3400 osamělých dětí na útěku ze Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemí, přičemž pro dva tisíce z nich není k dispozici vhodné ubytování. „Nemají ubytovací kapacity. Některé děti žijí na ulicích. Naši iniciativu přivítali, jsou připravení s českou stranou okamžitě spolupracovat,“říká po návratu Šojdrová. Nyní jsou podle ní na řadě premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček, aby v součinnosti s řeckými úřady umožnili výběr 50 vhodných dětí a jejich příchod do Česka.

Proces, o němž Šojdrová mluví, začal letos v létě, kdy europoslankyně navštívila přeplněný uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos. Když zjistila, že v něm žijí stovky dětí bez rodičů či příbuzných, zrodil se jí v hlavě plán – Česko by mohlo Řecku ulehčit a alespoň 50 z těchto dětí přijmout do své péče. S tím však nesouhlasil premiér: Česko má prý dost svých sirotků a problémy těchto dětí se mají řešit na místě – tedy v Sýrii. Tento postoj vyvolal kritiku velké části poslanců, senátorů a také veřejnosti, a Babiš se proto na konci září se Šojdrovou sešel a pokusili se vyjasnit si své postoje. Výpovědi o tom, co se na schůzce odehrálo, se liší: Šojdrová tvrdí, že Babiš s jejím plánem souhlasil a řekl, že když sirotky najde, vláda zařídí jejich příchod do Česka. Babiš však po schůzce uvedl, že svůj názor nezměnil. Dodal ale, že Šojdrové předal kontakty na řecké úřady, aby děti mohla hledat.

Michaela Šojdrová ihned po tomto setkání

ŘECKÉ ÚŘADY JSOU PŘIPRAVENÉ OKAMŽITĚ SPOLUPRACOVAT.

začala domlouvat schůzku s řeckými ministerstvy. Cestu do Atén pak podnikla 30. a 31. října v doprovodu Martina Rozumka, ředitele české nevládky Organizace pro pomoc uprchlíkům. Řecké úřady jsou prý připraveny začít o předání dětí jednat s českým ministerstvem vnitra.

Podobným způsobem už dříve přijalo několik nezletilých uprchlíků Portugalsko a deset sirotků chce nyní přijmout také Slovensko. Šojdrová po svém návratu do Česka požádala o schůzku premiéra Babiše a ministra vnitra Hamáčka, aby jim předala informace ze schůzky. „Moji žádost přijali,“říká Šojdrová. „Teď čekám na odpověď.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.