Už to nikoho nezajímá

Respekt - - Fokus / Kontext -

– blízký spolupracovník bývalého primátora Pavla Béma – dostal u soudu trest za to, že namol opilý úmyslně srazil autem na ulici řidičku, do které předtím naboural a ujel a ona ho na další křižovatce chtěla přinutit k zastavení. Další svého času proslulý kombinátor a člen pražské ODS Tomáš Hrdlička byl ze strany vyloučen.

„Jsou pryč, kam šli, nevím,“říká o lidech, kteří sledovali vlastní prospěch a byli zapojeni do klientelistických sítí, Petr Fiala. „Já mohu odpovídat jen za ODS, kterou vedu, a mohu se podívat do zrcadla i voličům do očí. Nejlepší ochranou proti špatným praktikám je fakt, že sami její členové je nechtějí připustit. Tím jsem si jist, protože s nimi mluvím.“

Počet těch členů se od chvíle slavné fotografie s pětitisícovkami snížil na polovinu – ze třiceti tisíc v roce 2010 na současných necelých patnáct. I z toho občanští demokraté vyvozují, že ti, kdo byli ve straně ze zištných důvodů, zkrátka zmizeli sami – v opozičních dobách nepřihrává stranická legitimace možnosti krást, a tak zůstali jen „skuteční občanští demokraté“. Dozvuky starých časů se ozvaly naposledy letos v létě: centrála ODS dostala zprávu, že v Ústí nad Labem stále mají v místních buňkách vliv lidé blízcí Patriku Oulickému a sestavuje se kandidátka do komunálních voleb, která znovu přiláká pozornost médií ke „kmotrovskému“tématu. Fialovo ústředí po krátké prověrce opodstatněnosti obav čtyři buňky z pěti zrušilo. Přestože tu „špatnou dobu“považují občanští demokraté za skončenou, slovo kmotr se nedávno objevilo v souvislosti s ODS znovu. Pronesl ho předseda hnutí ANO Andrej Babiš, když se mu vymklo z rukou vyjednávání o koalici v Brně: občanští demokraté – ve volbách druzí – opustili domluvenou spolupráci s vítězným ANO a přidali se ke koaličnímu uskupení, v němž získali křeslo pro primátorku z ODS. „Návrat kmotrů z ODS,“oznámil světu premiér Babiš. Ten hlavní „brněnský kmotr“, o němž premiér mluví jako o „donu Pablovi“, Pavel Blažek, právě ve sněmovně vstupuje do předsálí místního bufetu a u klavíru se k němu vrhá ministr školství Robert Plaga (ANO). „Done, done Pablo,“volá žertovně a rozpřahuje náruč a pak se tomu oba smějí. „To kmotrovství už žije jen jako propaganda,“mává rukou Blažek, o němž média píší jako o tom, jemuž se v Brně léta říká mafiánskou přezdívkou a v některých médiích se ve spojitosti s ním objevuje sousloví „zákulisní hráč“. V Brně se mu tak ovšem neříká a ta přezdívka vznikla uměle – vymyslel ji brněnský odborník na politické kampaně a člověk z minulé kandidátky Žít Brno Svatopluk Bartík, když pražští novináři při nástupu Blažka do funkce ministra spravedlnosti pátrali v Brně po jeho životopise. „Dnes tak o mně píší hlavně média pana premiéra,“říká Blažek a kolegové ve sněmovně i v jihomoravské organizaci si u toho klepou na čelo: jak může být „zákulisní“někdo, kdo stojí jako předseda v čele krajské organizace a je zvoleným poslancem. Navíc, jak je už dnes prokázáno, na otočku své strany při vyjednávání v Brně neměl vliv – ukazuje textové zprávy z noci a rána, kdy se v Brně lámal chleba. O tom, že se v Brně „věci komplikují“, a později o tom, že se staví nová koalice, se dozvídal až od kolegů z vyjednávacího týmu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.