To netuším

Respekt - - Kultura / Televize -

koli během dne – třeba za jízdy tramvají – on-line. Jsou zvyklí přeskakovat mezi informacemi a stimulacemi a nemají čas ani chuť se soustředit na půlhodinové formáty. Přitažlivost pár minut krátkých videí tkvěla i v tom, že často byla za hranicí toho, co by televizní stanice běžně odvysílaly. Společnost investovala do nových talentů, jako byli například provokující moderátor Kazma, které nechala vyrůst do osobností přesahujících on-line svět. To platí i pro Kancelář Blaník, jež dosáhla na více diváků než leckterý seriál ve standardní televizi. Fiktivní lobbista Tonda Blaník žije svým vlastním životem jako jakýsi český Andy Kaufman a vznikl o něm i celovečerní film. Další hrané seriály jako Semestr posouvaly hranice experimentování s formáty a jejich pozitivní kritické přijetí přineslo Streamu další prestiž.

Význam Streamu jde však daleko za oceňovaný obsah. „Změna je především mentální. Když Stream vstupoval na trh, panovala k jeho možnostem skepse, ale ukázalo se, že nebyla namístě,“říká šéfredaktor týdeníku Marketing & Media Ondřej Fér. Jinými slovy, Stream přinesl důkaz, že on-line obsah může být životaschopný – kreativně i ekonomicky. Vznikl zde nový prostor pro tvorbu: absolventům FAMU, začínajícím i zavedeným scenáristům nebo režisérům dal víc možností než jen reklamu na jedné straně nebo pro mnohé nedostupný celovečerní film na straně druhé. Přitáhl také osobnosti z alternativní scény – v čemž ostatně pokračuje i Mall.TV. Jednou z hlavních tváří sitcomu Život je hra, v níž dvojice sportovních komentátorů sleduje život dvacetiletého kluka, je divadelník, režisér a člen skupiny Midi Lidi Petr Marek. Jeho parťákem je pod režií Jana Prušinovského více zábavně středněproudý Michal Suchánek. S odchodem ze Streamu Záhoř ztratil, jak říká, „vodopád uživatelů na Seznamu“, ale získal zázemí firmy, která by teoreticky mohla výrazně investovat do zcela nového obsahu. Kuchynka sice v rozhovorech naznačuje, že má Mall.TV ambici vyrobit třeba nadnárodní seriál pro všechny země, kde Mall Group působí, ale rozjezd je o poznání více při zemi. Vize, pokud ji Záhořův tým má, zatím zůstává v mlze. Možná strategicky, aby nevykládali karty na stůl, možná proto, že je zatím nejasná. Vyjasňuje se ostatně teprve i divák. „Začali jsme u seriálového mužského a ženského publika ve věku 25–35 let,“říká Záhoř s tím, že jejich divákem by měla být mladá produktivní rodina.

Vize televize souvisí i s novým prostředím, které se liší od toho na Streamu a jež kromě šancí nastavuje také limity. Možnosti a podoba Mall.TV jsou podřízené hlavním aktivitám Mall Group – prodeji spotřebního zboží, od televizorů po chovatelské potřeby. Původní obsah má například vést diváka k tomu, aby více utrácel v e-shopech, jako je potravinový Košík.cz nebo módní Vivantis. Jedna epizoda Život je hra tak třeba kromě dnes už automatických reklam obsahuje scénku s nabíječkou do mobilu a s informací, kde je možné ji pořídit. Mall.TV vyrábí i propagační videa na zboží nebo nabízející zákaznický servis.

Na rozjezd nového modelu má Záhoř tři roky. V tom prvním pracuje s rozpočtem 25 milionů korun, který mu velké možnosti rozletu v seriálové tvorbě nedovoluje. Jednu koncepci ale Mall.TV přece jen naznačuje. Jeho zástupci mluví o obdobě nákupního centra on-line, kde se lidé vedle nakupování i baví. „V limitovaném prostředí Česka je taková vize dost ambiciózní,“poznamenává Ondřej Fér, ale dodává, že je možná zajímavá pro velké inzerenty.Ti stále utrácejí nejvíce peněz na soukromých klasických televizích Nova a Prima. V praxi to teď vypadá jednoduše tak, že pokud zákazník nakoupí na Mall.cz, po zaplacení je vyzván, aby ještě neodcházel, ale pustil si třeba Život je hra. „Netuším. A myslím, že to nevědí ani v Mall.TV,“odpovídá Ondřej Fér na otázku, jakou roli bude hrát Mall.TV v tuzemské on-line zábavě. On-line televize zatím navzdory růstu představuje zajímavou alternativu, nikoli dominantní trend konzumování televizního obsahu. Úspěch Streamu je v českém prostředí spíše výjimka a je do velké míry provázán s dosahem vyhledávače Seznam, díky němuž se vše snáze dostávalo k obrovskému množství uživatelů. Další internetové televize jako Playtvak mediálního domu Mafra nebo placený Obbod zatím fungují na okraji. Placené televize Óčko Black nebo dětská LaLa TV trhem, kde nejsou uživatelé za on-line obsah zvyklí platit, také nejspíš nijak výrazněji nezahýbou. Jak si dnes stojí Mall.TV, tak možná místo analytiků nejvýstižněji řekne Google. Po zadání „mall tv“nabídne v závěsu za „novou internetovou televizí“výhodnou koupi televize na Mall.cz. Za tři roky, které Záhoř dostal na rozjezd, ale může být leccos jinak.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.