Paranoia, konspirace, vyděšenost

Republikánská strana je dnes stranou proslulého fanatika Joea mcCarthyho

Respekt - - Obsah - Fareed Zakaria

Dnes je běžné číst nebo slýchávat, jak prezident Trump ovládl Republikánskou stranu. A skutečně existuje mnoho důkazů, že republikány dnes žene vpřed neotřesitelná oddanost Trumpovi a jakýmkoli názorům, jež právě zastává. Problém je ale v tom, že se republikáni neproměňují ve stranu Donalda Trumpa, ale Josepha McCarthyho, senátora z Wisconsinu, který v padesátých letech obvinil ministerstvo zahraničí ze zrady, zrádcem nazval také George Marshalla, velitele armády za druhé světové války a pozdějšího ministra zahraničí a obrany, a naznačoval, že americká vláda je tajně řízená z Kremlu.

Republikánská strana je v současnosti vlastně obrovským skladištěm konspiračních teorií, nepravdivých zpráv, falešných obvinění a paranoidních představ. Podívejme se na poslední příklad. Trump vyděsil většinu země malou skupinou lidí ze Střední Ameriky, kteří utíkají před chudobou či násilím a doufají, že na americké hranici získají azyl. Bránit jim ve vstupu do země je naprosto racionální, zároveň je však kruté neustále je démonizovat. Republikánům nicméně odepření azylu nestačilo. Vykouzlili fakta a vymysleli konspirační teorie o tom, kdo za skupinou zbídačených přistěhovalců stojí.

Předminulý týden tak jeden z prominentních moderátorů stanice Fox News, jež je dnes pro republikány tím, čím byla pro sovětské komunisty Pravda, došel k názoru, že „kolonu se pokouší zneužít“minimálně 100 bojovníků Islámského státu. Trump, který Fox věrně sleduje, se tvrzení chytil a prohlásil, že se ke koloně přidali „neznámí lidé z Blízkého východu“. Republikánský kongresman Matt Gaetz vznesl otázku, zda celou věc nefinancuje George Soros.

Ani jedno z těchto tvrzení v sobě nenese ždibec pravdy, opakují se ale znovu a znovu po celé zemi. Představa, že Soros je temným hybatelem celé řady věcí, je dnes v Republikánské straně natolik zakořeněná, že významní straničtí lídři jako kongresman Kevin McCarthy a senátor Charles Grassley ji opakují v podstatě instinktivně. Kongresman Steve King obvinil Sorose z podpory rozsáhlého spiknutí s cílem přivádět do země systematicky cizince a nahradit Američany – tedy bělochy – „dětmi někoho jiného“.

Urážky Sorose mluví samy za sebe. Nezapomínejme, že Soros je jedním z nejúspěšnějších byznysmenů v dějinách a že své peníze vydělal nejčistší formou kapitalismu, jaká existuje, tedy sledováním trhu a sázkami na jeho vývoj. Stal se jedním z největších světových filantropů. Jeho nadace investovala více než 14 miliard dolarů, většinu z toho na podporu antikomunistů a lidskoprávních organizací, nejdříve ve východní Evropě a později po celém světě. Podpořil také několik liberálních myšlenek, od reformy vězeňství po legalizaci marihuany, a mnohé z nich dnes představují myšlenkový mainstream.

Proč se tedy soustředit na něj? Není jediný, kdo podporuje liberální kandidáty a myšlenky. Soros není ani žádná záhadná osobnost, přednesl bezpočet projevů, dal spoustu rozhovorů, napsal mnoho knih a článků. Jeho nadace Open Society Fund zveřejňuje všechny granty na svém webu. Přesto je Soros dokonalým strašákem všech milovníků konspiračních teorií. Je bohatý, mocný, vyrůstal v zahraničí, mluví s přízvukem a je Žid.

Republikáni se snaží popírat, že antisemitismus hraje v jejich démonizování Sorose nějakou roli, problém je ale v tom, že neútočí jenom na něj. Mnoho republikánů otevřeně a často mluví o nebezpečí „globalistů“– a z nějakého důvodu jsou oněmi globalisty téměř vždy židovští finančníci (Lloyd Blankfein, Gary Cohn, Janett Yellen, George Soros). Ve světle ošklivých historických konotací můžeme dojít pouze k závěru, že část Republikánské strany buď o antisemitismu neví vůbec nic, nebo ho aktivně podporuje.

Tím to ovšem nekončí. Kurt Andersen ve své strhující knize Fantasyland: How America Went Haywire (Krajina snů: jak Americe přeskočilo) popisuje obrovské množství konspiračních teorií, které vrší republikáni – mimo jiné o OSN, očkování, regulaci prodeje zbraní nebo právu šaría. V našem věku vědy a technologií jsou tyto představy postrádající jakékoli důkazy rozšířené jako nikdy předtím.

Nezklamu vás

Amerika již zažila dávku paranoidní politiky poháněné vírou ve skrytou konspiraci s cílem zradit republiku. Až dosud se však jednalo o okrajové dění, jeho představitelé byli nevýznamnými postavami. Když se zdálo, že sílí, umírnění konzervativci jako William F. Buckley se jich veřejně zřekli. Dnes je však významní republikáni sami napodobují. Prezident Trump hlasitě podpořil Alexe Jonese, nejvlivnějšího a nejextrémnějšího tvůrce konspiračních teorií v zemi. „Vaše pověst je úžasná,“prohlásil Trump v roce 2015 v rozhovoru s Jonesem. „Nezklamu vás.“

V Republikánské straně je mnoho dobrých lidí a dobrých myšlenek. Na ničem z toho ale nezáleží, když je zároveň útočištěm i zdrojem přeludů, konspirací a paranoidních představ zabarvených rasismem, fanatismem a antisemitismem. Republikánská strana je dnes jednoznačně stranou Joea McCarthyho, a dokud nebude tento nádor z jejího těla odstraněn, nelze jí s důvěrou svěřit moc.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.